Pogoda. Prognoza zagrożeń IMGW na koniec marca. Silny wiatr, oblodzenie i śnieg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał liczne ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Synoptycy poinformowali też, że możliwe są opady śniegu, przymrozki oraz oblodzenie. W jakich rejonach Polski będzie najchłodniej?

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Dotyczą one przede wszystkim województwa pomorskiego, a w szczególności powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego oraz Gdyni. Zapowiadany jest zachodni wiatr o średniej prędkości do 35-45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle"

Alerty IMGW. Jakie zagrożenia czekają nas w najbliższych dniach?

W poniedziałek prognozowany jest silny wiatr, który może pojawić się również w województwie zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim oraz koszalińskim. We wtorek pogoda powinna być nieco spokojniejsza. Sytuacja jednak zmieni się w środę. Synoptycy IMGW ostrzegają, że tego dnia pojawią się opady śniegu, szczególnie w województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim, we wschodniej połowie woj. pomorskiego oraz w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, karkonoskim i lubańskim.

Według IMGW, w czwartek alarmy pogodowe będą dotyczyć całego kraju. Pojawią się przymrozki, czyli spadek temperatury poniżej 0 st. C. Mogą też zostać wydane alarmy przed opadami śniegu. Należy się ich  spodziewać w województwach: lubelskim, świętokrzyskim oraz śląskim. W niektórych rejonach kraju opady będą intensywne. Synoptycy prognozują, że stanie się tak w woj. małopolskim i podkarpackim. Opady będą powodować przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w ciągu 12 godzin lub o 15-20 centymetrów w ciągu 24 godzin. W czwartek mogą też pojawić się ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia, zwłaszcza przed oblodzeniem; dotyczy to głównie województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

W weekend natomiast jest przewidywane zachmurzenie duże z miejscowymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie możliwe będą opady śniegu, na północy pojawią się przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0 do 3 st. C. na południowym wschodzie oraz od 5 do 8 st.C. na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na ogół umiarkowany, tylko chwilami porywisty - informuje IMGW.

Ambasada Rosji w WarszawieReuters: 45 wydalonych rosyjskich dyplomatów opuściło Polskę

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia. Co to oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zapowiada niesprzyjające warunki atmosferyczne, niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w takich warunkach jest utrudnione i niebezpieczne. Możemy się spodziewać utrudnień w obszarze występowania zagrożenia. Możliwe są też opóźnienia spowodowane utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Zalecana jest wtedy wzmożona ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Uchodźcy. Straż Graniczna wywiozła i wypchnęła za graniczny drut grupę Kurdów, w której jest chłopiec z niepełnosprawnością intelektualną, gorączkująca kobieta w ciąży i chora na nerki dziewczynka. Aktywiści i aktywistki Grupy Granica składają w tej sprawie do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia zdrowia i życiaAktywiści: Dowiadujemy się o kolejnych ciałach. W lasach zostali najsłabsi

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: