Joe Biden w Polsce - są szczegóły. Prezydent USA odwiedzi Rzeszów i Warszawę [PLAN WIZYTY]

W piątek rozpoczyna się wizyta Joe Bidena w Polsce. Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci z Brukseli do Rzeszowa, a następnie uda się do Warszawy. Od początku wizyta polityka była owiana tajemnicą - dopiero teraz przedstawiono więcej szczegółów dotyczących jego pobytu w Polsce.

Polska informowała, że wizyta Joe Bidena będzie składać się z trzech części: spotkania z Andrzejem Dudą, spotkania z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce oraz spotkania dotyczącego wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. Dopiero w piątek nad ranem przedstawiono więcej szczegółów wizyty prezydenta USA.

Zobacz wideo Jakie są oczekiwania w związku z wizytą Joe Bidena w Europie? Bosacki: Jak jeszcze szybciej dozbroić Ukrainę

Joe Biden w Polsce - jak wygląda plan spotkań prezydenta USA?

Joe Biden przyleci do Rzeszowa z Brukseli. O godzinie 14:15 zostanie powitany przez Andrzeja Dudę. Od razu zostanie też zapoznany z sytuacją uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu wojny z Rosją uciekli do Polski. 

Około godziny 16 Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce. Dotyczy to członków 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy nazywani są "śmiercią z przestworzy". Ta elitarna jednostka została przysłana do naszego kraju bezpośrednio po ataku Rosji na Ukrainę. Więcej na temat samej brygady można przeczytać w udostępnionym poniżej artykule Maćka Kucharczyka:

Skok spadochroniarza z 82. Dywizji przez boczne drzwi transportowca C-17Do Polski nadlatuje "Śmierć z przestworzy"

Około godziny 18 Joe Biden odleci samolotem Air Force One z Rzeszowa do Warszawy. Powitanie prezydenta USA w stolicy planowane jest na godzinę 19. 

Joe Biden w Polsce - plan wizyty na sobotę 26 marca

W sobotę Joe Biden ponownie spotka się z Andrzejem Dudą. O godzinie 17 natomiast prezydent USA wygłosi przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem wystąpienia mają być "zjednoczone wysiłki wolnego świata wspierającego naród ukraiński", ale też kwestie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za rozpoczęcie brutalnej wojny czy obrony przyszłości "zakorzenionej w zasadach demokratycznych". Wieczorem polityk wyleci już z Polski.

Wizyta Joe Bidena oznacza spore utrudnienia, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy, którzy już od piątkowego popołudnia muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicach lotniska Chopina, a zwłaszcza na ul. Żwirki i Wigury. W sobotę przez cały dzień wstrzymany zostanie ruch w Al. Jerozolimskich i Trakcie Królewskim.   

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Joe Biden podczas nadzwyczajnego szczytu NATO.Joe Biden rozpoczyna wizytę w Polsce. W sobotę przemówienie w Warszawie

Więcej o: