Sejm rozpocznie dziś prace nad pięcioma projektami reformy Sądu Najwyższego. W tle pieniądze z KPO

W czwartek w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie pięciu projektów dotyczących zmian w Sądzie Najwyższym, złożonych przez Andrzeja Dudę, PiS, Solidarną Polskę oraz wspólnie przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. Celem większości z nich jest odblokowanie unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska to jeden z ostatnich krajów, który wciąż nie otrzymał pieniędzy z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Nasz rząd nie chciał zgodzić się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości, z czym zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE jednak w połowie lutego skargę odrzucił.

Komisja Europejska postawiła warunek - unijne pieniądze zostaną odblokowane w zamian za projekt ustawy likwidujący Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pięć projektów reformy Sądu Najwyższego

W czwartek na drugim posiedzeniu Sejmu posłowie mają rozpocząć prace nad projektami dotyczącymi zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Na dziś zaplanowano pierwsze czytanie pięciu projektów zmian w SN.

Projekt złożony przez Andrzeja Dudę przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada z kolei, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów zostanie wyłączona z kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przeniesiona do kompetencji Sądu Najwyższego jako całości, który będzie rozpatrywał je w składach losowanych spośród wszystkich sędziów tego sądu. Izba Dyscyplinarna będzie natomiast orzekać w sprawach dotyczących pozostałych zawodów prawniczych.

Osobną propozycję złożyła także Solidarna Polska. Projekt tej partii przewiduje między innymi likwidację dotychczasowych izb Sądu Najwyższego - Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej. W ich miejsce mają powstać dwie nowy izby - Izba Prawa Prywatnego oraz Izba Prawa Publicznego. W Sejmie jest też wspólny projekt posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Jak napisano w uzasadnieniu, chodzi w nim o "wykonanie zobowiązań nałożonych na Polskę na mocy orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Rozpatrywanie tych projektów ma się rozpocząć o godz. 14:00. Wcześniej posłowie wysłuchają informacji bieżącej na temat "pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Polaków w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie". Wniósł o to klub PSL. Parlamentarzyści będą też pytać przedstawicieli rządu o pomoc kierowaną do uchodźców z Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Krajowy Plan Odbudowy. Ile Polska może otrzymać?

Rząd informował, że do Polski popłynie 770 mld złotych (171 mld euro) środków unijnych, na co składałyby się środki z KPO oraz około 113 mld z wieloletniego funduszu unijnego na lata 2021-2027.

Z KPO Polska wnioskowała o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów, a także o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Co powinna zrobić Polska, żeby odblokować pieniądze z KPO? Pytamy prof. Belkę
Więcej o: