Sejm rozpocznie dziś prace nad pięcioma projektami reformy Sądu Najwyższego. W tle pieniądze z KPO

W czwartek w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie pięciu projektów dotyczących zmian w Sądzie Najwyższym, złożonych przez Andrzeja Dudę, PiS, Solidarną Polskę oraz wspólnie przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. Celem większości z nich jest odblokowanie unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska to jeden z ostatnich krajów, który wciąż nie otrzymał pieniędzy z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Nasz rząd nie chciał zgodzić się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości, z czym zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE jednak w połowie lutego skargę odrzucił.

Komisja Europejska postawiła warunek - unijne pieniądze zostaną odblokowane w zamian za projekt ustawy likwidujący Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliMinister Piotr Nowak: Jest polityczna zgoda w KE na uruchomienie KPO

Pięć projektów reformy Sądu Najwyższego

W czwartek na drugim posiedzeniu Sejmu posłowie mają rozpocząć prace nad projektami dotyczącymi zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Na dziś zaplanowano pierwsze czytanie pięciu projektów zmian w SN.

Projekt złożony przez Andrzeja Dudę przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada z kolei, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów zostanie wyłączona z kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przeniesiona do kompetencji Sądu Najwyższego jako całości, który będzie rozpatrywał je w składach losowanych spośród wszystkich sędziów tego sądu. Izba Dyscyplinarna będzie natomiast orzekać w sprawach dotyczących pozostałych zawodów prawniczych.

Osobną propozycję złożyła także Solidarna Polska. Projekt tej partii przewiduje między innymi likwidację dotychczasowych izb Sądu Najwyższego - Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej. W ich miejsce mają powstać dwie nowy izby - Izba Prawa Prywatnego oraz Izba Prawa Publicznego. W Sejmie jest też wspólny projekt posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Jak napisano w uzasadnieniu, chodzi w nim o "wykonanie zobowiązań nałożonych na Polskę na mocy orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Rozpatrywanie tych projektów ma się rozpocząć o godz. 14:00. Wcześniej posłowie wysłuchają informacji bieżącej na temat "pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Polaków w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie". Wniósł o to klub PSL. Parlamentarzyści będą też pytać przedstawicieli rządu o pomoc kierowaną do uchodźców z Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki podczas debaty w Europarlamencie, 19.10.2021 r., zdjęcie ilustracyjneRMF FM: Krajowy Plan Odbudowy może zostać niebawem zaakceptowany

Krajowy Plan Odbudowy. Ile Polska może otrzymać?

Rząd informował, że do Polski popłynie 770 mld złotych (171 mld euro) środków unijnych, na co składałyby się środki z KPO oraz około 113 mld z wieloletniego funduszu unijnego na lata 2021-2027.

Z KPO Polska wnioskowała o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów, a także o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Co powinna zrobić Polska, żeby odblokować pieniądze z KPO? Pytamy prof. Belkę
Więcej o: