Dariusz Barski nowym Prokuratorem Krajowym. Wstawił się za nim Zbigniew Ziobro

Dariusz Barski został powołany przez Mateusza Morawieckiego na stanowisko nowego Prokuratora Krajowego. Prawnik zastąpi Bogdana Święczkowskiego, który jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz wideo Jak zmieniły się raty kredytów w ostatnich miesiącach? Pytamy eksperta

Dariusz Barski po 15 latach wraca do Prokuratury Krajowej. Po raz pierwszy został wybrany w 2007 roku, a funkcję pełnił przez 4 miesiące. Pracę zakończył po przedterminowych wyborach ogłoszonych po aferze gruntowej, która doprowadziła m.in. do rozpadu rządzącej wówczas koalicji PiS, LPR i Samoobrony RP. Prawnik zastąpi Bogdana Święczkowskiego, który 8 lutego został sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Barskiego na wakujące stanowisko wskazał Zbigniew Ziobro. - Wystąpiłem do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego, obejmie on też bezpośredni nadzór nad działaniami ws. śledztwa ws. zbrodni wojny napastniczej i współpracy z sojuszniczymi prokuraturami - poinformował Ziobro 1 marca podczas konferencji prasowej.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Anatolij Czubajs. Zdjęcie z 17 stycznia 2018 r.Doradca Putina w proteście opuścił Rosję. Przed laty wprowadził go na Kreml

Dariusz Barski nowym Prokuratorem Krajowym. Kandydat Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro zapowiedział również, że Barski obejmie nadzór nad wszystkimi działaniami związanymi z współpracą z ukraińskimi organami ścigania, a także koordynacją powiązanych działań z prokuraturami państw sojuszniczych. - Podejmujemy też inne działania. Zdecydowałem, że Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy dodatkowe kwoty na wsparcie tych samorządów, które potrzebują dodatkowych pieniędzy na lekarstwa, żywność czy zaspokojenie innych podstawowych potrzeb związanych z uchodźcami; będziemy też podejmować inne działania - dodał szef Ministerstwa Sprawiedliwości, którego cytuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zdjęcie ilustracyjneMysłowice. Na kursie zabrakło teorii, 177 osób może stracić prawo jazdy

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: