Po słonecznych dniach idzie gwałtowne załamanie pogody. Burze i wiatr do 100 km/h

Od początku marca w Polsce panują stabilne warunki pogodowe. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że dobra passa dobiega końca. Synoptycy przewidują nagłe zmiany, m.in. wiatr, który osiągnie nawet 100 km/h, oraz burze.
Zobacz wideo Tomasz Włostowski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (23.03)

Słonecznej aury, wysokich temperatur w ciągu dnia nie brakuje. Problem mogą stanowić jedynie nocne i poranne przymrozki. Coraz więcej wskazuje na to, że na przełomie marca i kwietnia odczujemy w całym kraju gwałtowne załamanie pogody. Pod koniec mijającego tygodnia może pojawić się więcej chmur, opady i silniejszy wiatr.

"Rozległe układy wysokiego ciśnienia w ostatnich dniach zapewniły nam ciepłą i słoneczną pogodę. Już w najbliższą sobotę to się zmieni. Z północy Europy nad Polskę nasunie się chłodny front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu. Ciśnienie spadnie, powieje silniejszy wiatr" - poinformowali w środę 23 marca eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Tetiana Czornowoł 2014 rok (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina. Znana dziennikarka i posłanka strzela do rosyjskich czołgów

Gwałtowne załamanie pogody. Wiatr osiągnie nawet 100 km/h

Niżowa pogoda zacznie dominować na przełomie marca i kwietnia. "Sporo zamieszania przyniesie nurkujący układ niżowy znad Skandynawii w kierunku Rosji. Z cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych związane będą fronty atmosferyczne. Z uwagi na wzrost poziomego gradientu ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie, zaobserwujemy nasilenie się prędkości wiatru" - podają Fani Pogody. Jak twierdzą synoptycy, porywy osiągną nawet 70-100 km/h. Według prognoz najsilniejsze podmuchy i opady przypadną na wtorek 29 marca. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą zajść jeszcze zmiany w wyliczeniach modeli. 

Kwiecień. Możliwe zimowe epizody  

Z pogody długoterminowej wynika, że kwiecień będzie miesiącem ciepłym. Temperatura powietrza powinna zmieścić się w zakresie normy wieloletniej, ale pojawia się ryzyko przymrozków, a w górach nawet całodobowego mrozu, co będzie spowodowane wtargnięciem do Polski chłodniejszych mas powietrza. Wartości poniżej zera wystąpią głównie w nocy i w godzinach porannych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ambasada Rosji w Warszawie45 rosyjskich dyplomatów zostanie wyrzuconych z Polski za szpiegostwo?

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: