Sondaż dla RMF FM i "DGP": Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory, w Sejmie pięć ugrupowań

Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę - tak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Do urn poszłaby ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Zjednoczona Prawica, czyli sojusz Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, mógłby liczyć na poparcie 34,6 proc. ankietowanych. Na Koalicję Obywatelską, czyli sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, w tym momencie zagłosowałoby 23,2 proc. ankietowanych.

Wyniki nowego sondażu: Zjednoczona Prawica wygrywa, PSL poza Sejmem

Które partie jeszcze znalazłyby się w SejmiePolska 2050 z 11,1 proc. głosów, Lewica (6,9 proc.) oraz Konfederacja (6,7 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłby według sondażu United Surveys PSL-Koalicja Polska - może liczyć na 4,8 proc. 12,7 proc. ankietowanych w tym momencie nie wie, na kogo by zagłosowało.

Aktualne informacje polityczne znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak mogłaby się prezentować frekwencja w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się 27 marca 2022 roku? Wśród ankietowanych 51,2 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, a 12,4 proc. - "raczej tak". 27,2 proc. Polaków nie poszłoby do urn, a 9,1 proc. jest niezdecydowanych.

Badanie wykonano na grupie 1000 osób, metodą CAWI, czyli ankietą elektroniczną, 18 i 19 marca 2022 roku.

Zobacz wideo Poznajmy się - rozmówki polsko-ukraińskie cz.2

Według badania CBOS opublikowanego w marcu, najwięcej osób zagłosowałoby w wyborach na PiS i koalicjantów. Zjednoczona Prawica cieszy się wg ankietowanych w tym badaniu 30-procentowym poparciem, czyli dokładnie takim samym, jak w lutym. Zyskała za to najsilniejsza z frakcji opozycyjnych, czyli Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 20 proc. ankietowanych. W porównaniu z wynikiem z lutego odsetek zwolenników KO wzrósł o trzy punkty procentowe i to największa zmiana odnotowana w tym miesiącu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: