Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku. "Strażnik" Puszczy Białowieskiej pokonał 15. rywali

Dąb Dunin rosnący na granicy Puszczy Białowieskiej, został wybrany Europejskim Drzewem 2022 roku. W konkursie internetowym na "strażnika" Puszczy Białowieskiej zagłosowało ponad 179 tys. osób. Polskie drzewo pokonało 15 rywali, a rosyjski przedstawiciel został zdyskwalifikowany.

Dąb Dunin został wybrany polskim kandydatem do plebiscytu w ramach ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu "Drzewo Roku". Internauci wybrali właśnie rosnący w podlaskiej gminie Narew wielusetletni dąb szypułkowy. Na początku wieku liczono, że ma 300-350 lat, dziś szacuje się jego wiek na ok. 400 lat.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Dąb Dunin to symbol siły i potęgi. Nie bez powodu nazywane jest "strażnikiem Puszczy Białowieskiej"

Dąb Dunin oddzielał Puszczę Ladzką od Puszczy Białowieskiej. Niestety, po wycince drzew w Puszczy Białowieskiej pozostał sam, w związku z czym miejscowi nazwali go Strażnikiem Puszczy. Obecnie nosi imię białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. 

Do konkursu "Drzewo Roku" Dunin został zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomka Niechodę, którzy razem przemierzają Puszczę Białowieską – mierzą, fotografują i pokazują innym "puszczańskie olbrzymy", czyli najwspanialsze drzewa tego lasu. Z kolei w opisie zgłoszenia "Dunina" do europejskiego konkursu można przeczytać, że "Był on i jest też inspiracją dla wielu artystów". Rośnie przy drodze prowadzącej z Przybudek do Podborowiska. Ma 13 m wysokości i prawie 700 cm obwodu pierśnicowego pnia. Dunin jest objęty ochroną pomnikową. 

Donald TuskDonald Tusk jedzie do Brukseli "dopiąć sprawę polskich pieniędzy"

Dunin został Europejskim Drzewem 2022 roku. Rosyjski kandydat został zdyskwalifikowany

W głosowaniu dąb Dunin uzyskał 179 317 głosów. Warto podkreślić, że niektórzy internauci wyliczyli, iż po niezbyt obiecującym początku w ciągu jednego dnia na strażnika Puszczy Białowieskiej zagłosowało aż 40 322 internautów. Wzrost ten zdecydowanie można powiązać z rozpowszechnieniem wiadomości o głosowaniu przez polski instagramowy profil "Make Life Harder", który ma już ponad 1 mln obserwujących i ciągle zyskuje na popularności. O konkursie informowaliśmy również na stronie Gazeta.pl

Drugie miejsce zajął hiszpański Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo z wynikiem 168 284 głosy, z którym Dunin stoczył zaciętą rywalizację o zwycięstwo.  "W 1856 roku był świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo, rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo" - czytamy w opisie hiszpańskiego konkurenta. Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło portugalskiemu Wielkiemu Dębowi Korkowemu, na który zagłosowało 70 563 głosy. "Ze względu na swoje rozmiary niesie w sobie życie, budzi uczucia i zaskakuje średnicą korony oraz sposobem, w jaki jest kochany, ceniony i znany przez lokalną społeczność. W lecie, w cieniu, daje schronienie ludziom i zwierzętom, gości na obiedzie robotników pracujących w polu i ustępując miejsca dla bydła" - brzmi opis drzewa. 

Warto podkreślić, że rosyjski przedstawiciel został wykluczony z konkursu przez jego organizatora. "My, organizatorzy EDR, jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która militarnie najechała sąsiednią Ukrainę. Dlatego ze skutkiem natychmiastowym wykluczamy Federację Rosyjską z udziału w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Ten ruch nie jest skierowany przeciwko zwykłym rosyjskim kobietom i mężczyznom. Doceniamy wszystkich aktywnych obywateli Rosji, którzy dążą do wolnego społeczeństwa obywatelskiego i ochrony przyrody. Nie możemy jednak stać bezczynnie i patrzeć na bezprecedensową agresję rosyjskich przywódców na sąsiedni kraj. Wykluczenie Rosji z konkursu to krok, który należy rozumieć w kontekście międzynarodowych wysiłków na rzecz izolacji Rosji w celu powstrzymania wojny" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizacji europejskiej edycji konkursu "Drzewo Roku". 

Na dwa dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego większość szkół w Chełmnie i okolicy nie ma skompletowanej kadryPodwyżki dla nauczycieli od maja? Posłowie PiS złożyli projekt w Sejmie

Więcej o: