PGNiG, Poczta Polska i Lasy Państwowe przygotowują pracowników na wojnę

Kilka tysięcy pracowników z PGNiG ma przejść m.in. zajęcia z cyberbezpieczństwa - donosi dziennik "Rzeczpospolita". Wojskowy trening mają odbyć także pracownicy Lasów Państwowych i Poczty Polskiej.

Z ustaleń dziennika wynika, że Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wprowadziło dotychczas odgórnych szkoleń woskowych dla firm zarządzających ważnymi dla bezpieczeństwa segmentami polskiej gospodarki. Jak na razie, pojawiają się głównie inicjatywny oddolne, którym sprzyja minister Jacek Sasin

Zobacz wideo Generał Pacek o planach zmian w polskiej armii

Szkolenia dla pracowników PGNIG oraz Lasów Państwowych  

Pracownicy PGNiG zostaną przeszkoleni z inicjatywy prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, który, jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", chce podnieść kompetencje kadry w dziedzinie obronności oraz usprawnić ich działania w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniach weźmie udział przynajmniej 4 700 pracowników, którzy będą musieli przejść zajęcia z cyberbezpieczeństwa, a kadra meneżerska dodatkowo zostanie objęta kursem pierwszej pomocy oraz reagowania kryzysowego. Pracownicy PGNiG będą mogli dobrowolnie wziąć udział w kursie strzeleckim oraz obchodzenia się z bronią. Zarząd spółki przekazał, że organizacja szkoleń jest spowodowana toczącą się w Ukrainie wojną

Z kolei rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski poinformował, że trwa przygotowanie kadry instruktorskiej dla regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Treningi obronne dla leśniczych mają zostać umożliwione także w terenie. 

"Rzeczpospolita" poinformowała także, że w szkoleniach obronnych mieliby wziąć udział pracownicy Poczty Polskiej, jednak brak potwierdzeń tych doniesień.   

Granica polsko-białoruska, 1.12.2021 Uchodźcy zniknęli z centrum logistycznego w Bruzgach. Gdzie są teraz?

Szkolenia z obsługi broni w Nowym Targu 

Nie tylko pracownicy PGNiG i Lasów Państwowych uczestniczą w kursach obrony. Na strzelnicy w Nowym Targu rozpoczęły się specjalne szkolenia z obsługi broni - poinformowała "Gazeta Krakowska". Pierwsze odbyły się w weekend. "Chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie i okazało się, że jest bardzo duże" - powiedział pomysłodawca szkoleń z Ligi Obrony kraju w Nowym Targu i Klubu Strzeleckiego "Szarotka" Michał Maciaszek.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

"Gazeta Krakowska" poinformowała, że nabór na pierwsze szkolenie nie był nagłośniony, ale chętnych nie brakowało. W trakcie kilkugodzinnego szkolenia zebrani poznali podstawy posługiwania się bronią - pistoletem i karabinem typu AK, zapoznali się też z rodzajami oraz obsługą granatów ręcznych. Otrzymali również informacje o pierwszej pomocy w warunkach pola walki, a także poznali podstawy surwiwalu w warunkach leśnych oraz miejskich. Pierwsze szkolenie było darmowe. W kolejnym uczestnicy będą musieli zapłacić za wykorzystaną amunicję.

Protest przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę (zdjęcie ilustracyjne) Misja pokojowa w Ukrainie? Ponad połowa Polaków jest na "tak" [SONDAŻ]

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: