W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu, rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.
Ratownik medyczny pracujący nieopodal granicznego w Medyce, około godziny 17 w piątek zaalarmował policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, że potrzeba jest ich natychmiastowa pomoc. Roczny chłopczyk miał bardzo wysoką gorączkę, biegunkę i tracił przytomność, a w okolicy nie było żadnej karetki.
Zgodnie z oceną ratownika medycznego, roczne dziecko obywatelki Ukrainy wymagało natychmiastowej hospitalizacji, a jego życie i zdrowie były zagrożone. Z powodu braku karetki potrzebny był więc pilny transport do szpitala - relacjonuje opolska policja. Sierż. Maciej Liśkiewicz, sierż. Jarosław Karbowski, st. post. Karol Kisiel, post. Dawid Przygocki i post. Bartosz Janeczko, którzy tego dnia pełnili służbę w okolicach przejścia granicznego w Medyce, niezwłocznie przewieźli matkę z dzieckiem do szpitala.
Podczas przejazdu kontrolowali funkcje życiowe dziecka i utrzymywali stały kontakt telefoniczny z ratownikami medycznymi. Przy okazji zaopiekowali się także zdenerwowaną kobietą - dzięki ich szybkiej reakcji, chłopczyk na czas trafił pod opiekę lekarzy i jego życiu już nie grozi niebezpieczeństwo.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Przez przejścia graniczne do Polski przechodzą głównie matki z dziećmi, czasem całe wielopokoleniowe rodziny, w tym osoby starsze i niepełnosprawne. Straż Graniczna stara się prowadzić odprawę najszybciej, jak to możliwe. Po polskiej stronie, na uchodźców czekają z pomocą wolontariusze i przedstawiciele wszelkich służb porządkowych. Na miejscu mogą im zaoferować ciepłe jedzenie, napoje, podstawową pomoc medyczną. Często czeka też ktoś z zabawkami i słodyczami dla dzieci, ludzie oferują ubrania i najpotrzebniejsze artykuły.
Osobom uciekającym z Ukrainy oraz tym czekającym na przejściu granicznym, można przekazać m.in. zestawy pierwszej pomocy, koce, śpiwory, ubrania w dobrym stanie, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny i czystości takie jak płyny do kąpieli, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, bieliznę, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy czy ręczniki papierowe, ręczniki, środku dezynfekujące, a także żywność - najlepiej taką, która szybko się nie zepsuje.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl
Medyka to bardzo często pierwsze miejsce, w którym uciekające przed wojną osoby mogą chwilę odpocząć, przespać się, coś zjeść. Z przejścia granicznego przewożone są do najbliższych punktów recepcyjnych albo dalej w głąb kraju - w zależności od tego, kto zaoferuje im pomoc.