Andrzej Duda spotkał się z szefem CIA. "Kluczowa rola Polski w zabezpieczaniu wschodniej flanki NATO"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z szefem amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA Williamem Burnsem. Spotkanie poprzedziło wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Europie. Jak skomentował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, "Polska odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu wschodniej flanki Sojuszu".

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

Zobacz wideo Jakie są oczekiwania w związku z wizytą Joe Bidena w Europie? Bosacki: Jak jeszcze szybciej dozbroić Ukrainę

Amerykańskie media informowały, że szef CIA William Burns odwiedził Europę również w styczniu, na miesiąc przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W ramach tajnej wizyty odwiedził Kijów i Berlin. Nieoficjalnie wiadomo, że William Burns starał się przekonać europejskich przywódców do zajęcia bardziej stanowczej postawy wobec Rosji - nakłaniał m.in. rząd Niemiec do zamknięcia gazociągu Nord Stream 2.

 Prezydent Andrzej Duda przyjął szefa CIA

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w rozmowie wzięli udział również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Uczestnicy nie ujawniają więcej szczegółów na temat tej rozmowy.

Ambasador Brzeziński po spotkaniu przypomniał na Twitterze przemówienie Joe Bidena z 1997 roku, które wygłosił 25 marca na Uniwersytecie Warszawskim:

25 lat temu ówczesny senator Biden prognozował, że Polska wniesie istotny wkład w rozwój NATO, mając na uwadze wcześniejsze zaangażowanie Polaków w obronę demokracji. Tak się stało. Dziś Polska odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu wschodniej flanki Sojuszu.

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden uda się do Polski po spotkaniach w Brukseli z sojusznikami z NATO, przywódcami G7 oraz Unii Europejskiej, podczas których będą omawiane międzynarodowe wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i nałożenia na Rosję "poważnych i bezprecedensowych" kosztów w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Według ogłoszonego przez Biały Dom kalendarza prezydent USA przybędzie do Warszawy w piątek 25 marca - równo 25 lat po tym, jak w Warszawie kończył swoje przemówienie słowami: "Mam nadzieję, że ludzie Polski pozostaną wierni swojemu oddaniu w obronie demokracji, zarówno w domu jak i w większej wschodniej społeczności". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Spotkanie bilateralne z prezydentem Andrzejem Dudą odbędzie się w sobotę 26 marca. Główne tematy rozmów to wojna na Ukrainie i spowodowany przez Rosję kryzys humanitarny. "Prezydent omówi, w jaki sposób Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, reagują na kryzys humanitarny i praw człowieka, który wywołała nieuzasadniona i niesprowokowana wojna Rosji z Ukrainą" - napisała w komunikacie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

W podróż do Europy prezydent Joe Biden wyruszy w środę 23 marca. Spotkania w NATO, z Radą Europejską i G-7 w Brukseli odbędą się czwartek 24 marca.

Przed tą wizytą polski prezydent odbędzie serię spotkań konsultacyjnych. Dzisiaj poleciał do Mołdawii, odwiedzi również Bułgarię i Rumunię. Spotkania z przywódcami państw odbywają się w ramach konsultacji przed czwartkowym szczytem NATO.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: