Anna Zalewska w Radzie ds. Edukacji Uchodźców, wraz z nią inni ludzie PiS. "Mam do nich zaufanie"

Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek powołał Radę ds. Edukacji Uchodźców, w większości związaną z PiS. Wśród jej 29 członków jest m.in. była ministerka edukacji Anna Zalewska. - Do rady powołuję tych, do których mam absolutne, stuprocentowe zaufanie - zapewnił Czarnek.

W czwartek w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie Rady do spraw Edukacji Uchodźców. Powołał ją minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a jej zadaniem jest przedstawienie rozwiązań w zakresie edukacji uchodźców w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.

Zobacz wideo Kijów. Kliczko: Pocisk spadł obok szkoły i przedszkola

Przemysław Czarnek: Do rady powołuję tych, do których mam absolutne, stuprocentowe zaufanie

W skład Rady wchodzą obecni i byli ministrowie oraz wiceministrowie edukacji i nauki, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, członkowie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, prezydenci miast i kuratorzy oświaty. A wśród nich są:

  • była ministerka edukacji Anna Zalewska
  • wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski
  • przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka
  • mazowiecka kuratorka oświaty Aurelia Michałowska
  • Jakub Banaszek (prezydent Chełma, był kandydatem PiS)
  • Zbigniew Dolata - poseł PiS z Konina
  • Sławomir Adamiec - dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, wcześniej m.in. dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
  • Bogna Janke - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
  • Jarosław Zieliński
  • Teresa Wargocka - posłanka PiS, była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
  • Andrzej Wnuk - prezydent Zamościa, o prezydenturę ubiegał się z poparciem PiS

Listę ekspertów rady można znaleźć pod TYM linkiem.

- Do rady powołuję tych, do których mam absolutne, stuprocentowe zaufanie - podkreślił w wywiadzie dla PAP minister edukacji. 

Jak mówiła rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska, uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, jak najlepiej zorganizować system dla uczniów z Ukrainy. - Wysłuchaliśmy opinii, informacji i spostrzeżeń osób, które dzisiaj zabierały głos. Część z nich od razu da się wdrożyć - powiedziała rzecznik resortu.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Spotkania Rady do spraw Edukacji Uchodźców mają odbywać się raz w tygodniu.

MEiN: Do Polski trafiło 700 tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców w wieku szkolnym

Do Polski trafiło 700 tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców w wieku szkolnym - przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w trakcie wirtualnego spotkania Ministrów Edukacji Unii Europejskiej. - Blisko 10 procent z nich jest już w polskich szkołach - mówił minister.

Resort edukacji planuje wprowadzenie dzieci z Ukrainy do polskich szkół poprzez oddziały przygotowawcze. Do prowadzenia takich oddziałów ma być wykorzystana infrastruktura pozaszkolna, czyli taka, która nie służy bieżącej edukacji. Są to m.in. zlikwidowane szkoły albo takie, które nie mają pełnej obsady. - Apelujemy, żeby do klas polskich z polskimi dziećmi przyjmować w szczególności - nie mówię tylko i wyłącznie - te dzieci ukraińskie, które przynajmniej rozumieją język polski - powiedział. Wyjaśnił, że będzie to dla nich mniejszy stres.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: