Ustawa o obronie ojczyzny podpisana. Kaczyński: Musimy mieć armię o wiele potężniejszą od Ukrainy

Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny, po tym jak przyjął ją jednomyślnie i bez poprawek Senat. Wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński powiedział, że ta ustawa to pierwszy krok w budowaniu silnej armii, a teraz nadszedł czas na czyny, czyli wdrażanie jej w życie.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

Zobacz wideo Kaczyński o Ustawie o obronie ojczyzny. "Rosja jest w stanie użyć siły dla realizacji swoich interesów"

Podczas wystąpienia na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Jarosław Kaczyński podkreślił, że ustawa nabiera nowego znaczenia w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaznaczył, że musimy odbudowywać i bronić samego pojęcia narodu i wspólnoty, bo bywa ono atakowane.

Kaczyński: Polska musi być krajem, który będzie się skutecznie bronić

Bo tylko wspólnota narodowa - i to wojna na Ukrainie pokazuje z całą siłą - może się skutecznie bronić. Jest taki moment, w którym trzeba wznieść okrzyk: niech żyje Ukraina, niech żyje Polska!

- mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podziękował także prezydentowi za podpisanie ustawy. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powiedział, że przepisy stwarzają podstawy do budowy sprawnej polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki, czyli wypełniać swój podstawowy obowiązek - skutecznej obrony ojczyzny.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Wicepremier Kaczyński mówił też, że "wszyscy jesteśmy w szczególnej sytuacji - na Ukrainie toczy się wojna". Dodał, że armia ukraińska, bohatersko wspierana przez społeczeństwo, broni niepodległości i całości terytorialnej swojego państwa. - Ta wojna ma zasadnicze znaczenie dla Ukrainy, ale ma także znaczenie dla Europy i całego świata - mówił Kaczyński.

Jak wskazał, ta agresja Kremla na Ukrainę "wyznacza początek nowego czasu, w którym kwestia bezpieczeństwa każdego państwa staje się sprawą absolutnie główną". Dodał, że muszą być jej podporządkowane wszystkie inne kwestie. - By Polska żyła, rozwijała się i miała piękną przyszłość, musimy być przede wszystkim bezpieczni - mówił Jarosław Kaczyński i dodał:

Ukraińcy udowodnili, że nawet mając niezbyt potężną armię, można się bronić. Ale my musimy mieć armię o wiele potężniejszą

Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje między innymi zwiększenie wydatków na obronność. Od 2023 roku na ten cel ma być przeznaczane trzy procent PKB. Środki te mają posłużyć modernizacji polskiej armii oraz zwiększeniu jej liczebności. W ciągu najbliższych lat w polskim wojsku ma służyć 300 tysięcy żołnierzy.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Ustawa zakłada także odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Ma też ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie. Jej przyjęcie bez poprawek rekomendowała senacka komisja obrony narodowej. Dzięki temu nie było konieczności odsyłania jej do Sejmu.

Więcej o: