Zabójcy ks. Popiełuszki staną przed sądem za prowokację. "Ich czyny noszą cechy represji komunistycznej"

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję o umorzeniu procesu karnego oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki z powodu przedawnienia. Jak argumentował, w sprawie mogło dojśc do zbrodni przeciw ludzkości. Teraz byli funkcjonariusze SB odpowiedzą przed sądem okręgowym.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", decyzją sądu apelacyjnego trzej byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy przed laty zostali skazani za zabójstwo duchownego, staną przed sądem za podrzucenie w 1983 roku do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiałów wybuchowych i amunicji. Popiełuszce podrzucono również ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wówczas nielegalne.

Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Śmierć ks. Popiełuszki. Proces zabójców za prowokację z 1983 roku

- Sąd apelacyjny stwierdza, że czyny zarzucane oskarżonym w przypadku potwierdzenia ich winy, noszą cechy represji komunistycznej stosowanej celowo wobec pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych i będą spełniać warunek uznania za zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformowała sędzia Marzanna Piekarska-Drążek w uzasadnieniu cytowanym przez Wirtualną Polskę za Polską Agencję Prasową.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Przestępstwa, które są zarzucane byłym funkcjonariuszom SB, mają być potraktowane jako poważne prześladowania z powodu przynależności ks. Popiełuszki do określone grupy - społecznej i religijnej - podaje portal.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir PutinRosja uniknęła bankructwa? Odsetki od rosyjskich obligacji opłacono w dolarach

- Sąd apelacyjny nie podziela oceny sądu okręgowego, że pojęcie "poważne prześladowania" odnosi się wyłącznie do represji całych grup ludzkich i wykluczone jest w skali mikro, czyli wobec jednostki - dodał sąd. Decyzja oznacza, że sprawa wróci do sądu okręgowego, przed którym staną: Grzegorz P., Waldemar O., i Paweł N., którzy w przeszłości byli funkcjonariuszami SB. Zostali oni też skazani za zabójstwo duchownego. 

Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. "Zbrodnia przeciw ludzkości" nie uległa przedawnieniu

W 2019 roku pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej złożył zażalenie na wyrok Sądu Okręgowego, który uznał sprawę za "zbrodnię komunistyczną", która uległa przedawnieniu. Zdaniem historyków,  kwalifikowała się ona jako zbrodnia przeciwko ludzkości, czyli taka, która nie może ulec przedawnieniu. Była ona skierowana nie tylko w duchownego, ale też w całą opozycję antykomunistyczną.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: