Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek 18 marca ustawę o obronie ojczyzny. Dzień wcześniej została jednogłośnie i bez poprawek uchwalona przez Senat. - Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w to wielkie zadanie, jakim było przygotowanie ustawy o obronie ojczyzny, która będzie prowadziła do rozwoju sił zbrojnych na miarę czasów i na miarę potrzeb - powiedział Duda.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
"Z zadowoleniem przyjąłem informację o jednogłośnym przyjęciu przez Senat RP ustawy o obronie ojczyzny. Ustawa pozwoli na budowę jeszcze silniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego. Wiemy jak sprawić, aby Polska była bezpieczna" - napisał w czwartek 17 marca na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczący ponad 450 stron dokument, zakłada przede wszystkim: zwiększenie budżetu na obronność - co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych - modernizację sił zbrojnych, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw, świadczenia motywacyjne dla wojskowych, wprowadzenie systemu zachęt finansowych, zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Rządowy projekt ustawy o obronie ojczyzny został skierowany do parlamentu 28 lutego 2022 roku. Za jej przyjęciem było 97 senatorów - nikt się nie sprzeciwił, ani nie wstrzymał się od głosu.
- Dziękuję wszystkim zaangażowanym parlamentarzystom za konstruktywną, a zwłaszcza szybką i sprawną pracę nad tym projektem. Myślę, że wszyscy możemy być pewni tego, że jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, to nikt tego za nas nie zrobi - komentował szef MON po głosowaniu.
Wcześniej projekt niemal równie sprawnie przeszedł przez Sejm. Za było 450 posłów. "Wyłamało się" pięciu posłów Konfederacji, którzy wstrzymali się od głosu. Wcześniej odrzucono poprawkę frakcji zakładającą, że każdy dorosły obywatel może mieć prawo do posiadania broni.
"W tym trudnym czasie wojny, która trwa za naszą wschodnią granicą, pośród mrocznych obrazów przemocy przebijają się pokrzepiające przykłady solidarności i wspólnej troski o bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Dziękuję całej klasie politycznej za głosowanie ponad podziałami i merytoryczną dyskusję" - napisał premier Mateusz Morawiecki 11 marca.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.