Gdańsk. Dwa statki zderzyły się w porcie gdańskim na Zakręcie Pięciu Gwizdków

Do kolizji dwóch statków na Zakręcie Pięciu Gwizdków doszło w porcie gdańskim w czwartek rano. Portugalski statek Rix Gulf uderzył w jednostkę Zodiak II, należącą do Urzędu Morskiego. Przyczyną zderzenia była prawdopodobnie gęsta mgła.

Jak informuje portal trojmiasto.pl, do zderzenia statków doszło w czwartek (17 marca) o 6:30 rano na Zakręcie Pięciu Gwizdków, w pobliżu terminala promowego Polferries. "Płynący w stronę terminalu GBT w asyście pilota masowiec Rix Gulf, pływający pod portugalską banderą, otarł się o rufę zacumowanego, wielozadaniowego statku Zodiak II. Nikt nie ucierpiał, a statek prawdopodobnie nie będzie musiał być wyłączony z użytkowania. W sprawie trwa dochodzenie Urzędu Morskiego" - przekazał Radiu Gdańsk kapitan Portu Gdańsk Bohdan Mociewicz.

- Po incydencie Rix Gulf pojawił się w Gdańskim Terminalu Masowym, przy Nabrzeżu Bytomskim. Kapitanat portu potwierdził to zdarzenie - z powodu mgły doszło do zetknięcia jednostek. Na miejscu działają służby, na razie nie wiemy, czy zdarzyło się coś poważnego - dodał Bohdan Mociewicz, kapitan Portu Gdańsk.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ciała wrzucane do masowego grobu w Mariupolu"Mariupol przestaje istnieć". Nawet 90 proc. miasta jest już zniszczone

Kolizja statków w Gdańsku. Nie ma zagrożenia zanieczyszczenia wód

- Nie ma zagrożenia zanieczyszczeniem wód portowych, nikt nie odniósł obrażeń. Zodiak II ma niewielkie uszkodzenia, prawdopodobnie niewykluczające statku z bieżącej eksploatacji. Dokładny stan jednostki oceniać będzie w najbliższym czasie klasyfikator. Natomiast jednostka portugalska ma poważniejsze uszkodzenia, ze wstępnych informacji wynika, że doszło do przerwania poszycia burty statku - wylicza Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni. Dodaje również, że Służby Kapitanatu Portu Gdańsk gromadzą materiał dowodowy dla Izby Morskiej. O zdarzeniu została poinformowana Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich - przekazała Radiu Gdańsk Magdalena Kierzkowska.

Joe Biden i Xi Jinping porozmawiają w piątekRozmowa telefoniczna USA - Chiny. Joe Biden porozmawia z Xi Jinpingiem

Kolizja statków w Gdańsku. Zakręt Pięciu Gwizdków nie należy do najłatwiejszych

Znany Zakręt Pięciu Gwizdków znajduje się w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły ku Zatoce Gdańskiej. Jest zakrętem o całkowitej długości 600 m, w którym Martwa Wisła przechodzi w Kanał Portowy. Jednostki pływające tą drogą zmieniają kurs aż o 110 stopni.

Zobacz wideo Nasi ludzie w Hollywood. Kto został nominowany do Oscara?
Więcej o: