Wielka Brytania rozmieści w Polsce system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre i przyśle żołnierzy

Wielka Brytania rozmieści w Polsce swój najnowocześniejszy system przeciwlotniczy Sky Sabre - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. W zeszłym roku system wszedł do uzbrojenia brytyjskiego wojska. Brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział, że wraz z systemem przeciwlotniczym zwiększy się też obecność sił brytyjskich w Polsce.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace spotkał się dziś w Warszawie z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W trakcie rozmów omówiono m.in. tematy związane z rosyjską agresją na Ukrainę, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz dalszą współpracę militarną obu krajów.

Wielka Brytania. System Sky Sabre i kolejnych 100 żołnierzy w Polsce

Jak zapowiedział Ben Wallece, Wielka Brytania rozmieści w Polsce swój najnowocześniejszy system przeciwlotniczy Sky Sabre. W zeszłym roku system wszedł do uzbrojenia brytyjskiego wojska. O wzmocnieniu polskich zdolności do obrony nieba poinformowali dziś wspólnie ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii. Ponadto Ben Wallace przekazał, że obecność sił brytyjskich w Polsce zwiększy się o dodatkowych stu żołnierzy.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

O tym, że Sky Sabre może znaleźć się w Polsce, brytyjska prasa informowała już w lutym. Pociski o wadze 99 kg wystrzeliwane przez wyrzutnie mogą osiągnąć prędkość 5800 kilometrów na godzinę i zestrzeliwać zarówno samoloty bojowe, jak i rakiety. System określany przez rząd Wielkiej Brytanii jako "najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej", mówi się, że jest w stanie uderzyć w obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością dźwięku. Według armii brytyjskiej system składa się z trzech elementów: radaru dozorowego 3D, kombinezonu zarządzania bitwą i wywiadu oraz wyrzutni rakiet. W praktyce da Polsce możliwość obrony przed odrzutowcami, rakietami i bombami.

Brytyjczycy mocno angażują się w wojnę w Ukrainie i wzmacniają wschodnią flankę NATO

Wielka Brytania od początku wojny w Ukrainie wspiera Kijów. Dostarczane są m.in. systemy przeciwpancerne, których przekazano już ukraińskiej armii ponad 3,5 tysiąca sztuk. Jednocześnie Brytyjczycy zwiększyli zaangażowanie na wschodniej flance NATO, w tym w naszym kraju. Zgodnie z decyzją brytyjskich władz kontyngent stacjonujący w Polsce zwiększono wcześniej o kolejnych 350 żołnierzy. To mundurowi z 45. Commando Royal Marines.

Brytyjczycy stacjonują w naszym kraju również w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence), w której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W skład tego kontyngentu wchodzą też żołnierze z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współpracuje z żołnierzami z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Po weekendzie żołnierze obu jednostek rozpoczną wspólne i cykliczne ćwiczenia "Bull RUN-22", których celem jest zgrywanie polskich i sojuszniczych oddziałów. Manewry odbywają się dwa razy w roku. Większość nadchodzących ćwiczeń będzie odbywała się w rejonie przesmyku suwalskiego.

Zobacz wideo

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

****

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: