"Kwiecień plecień"? Pogoda długoterminowa: Okresy chłodu i epizody zimowe

Jak zapowiada się pogoda długoterminowa na zbliżającą się wiosnę? Czy czeka nas słoneczna aura z wysoką temperaturą powietrza? Według synoptyków kwiecień może nas zaskoczyć anomaliami - możliwe są dłuższe okresy chłodu, przymrozki, epizody zimowe.

Pogoda w ciągu ostatnich dni przyniosła dość duże wartości na termometrach. W niektórych regionach temperatura osiągała nawet 15 stopni Celsjusza. Słoneczna i sucha aura wielu osobom przyniosła na myśl wiosnę, jednak pogodowe nadejście kolejnej pory roku może nie nastąpić tak szybko. W kwietniu wystąpić mogą bowiem anomalie z epizodami zimowymi. 

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Pogoda długoterminowa. Okresy chłodu w kwietniu, przymrozki, a nawet epizody zimowe

Portal Fani Pogody opublikował prognozę modelu CFS na kwiecień 2022 roku, która - jak zapowiadają synoptycy - nie wygląda korzystnie. Zgodnie z amerykańskim modelem na przeważającym obszarze Polski zapowiada się temperatura w normie wieloletniej. Jedynie miejscami w regionach północnym i południowo-wschodnim mogą być lekko powyżej normy. 

W kolejnych aktualizacjach dla środkowej części Europy wskazuje powiększanie się ujemnej anomalii. Co to znaczy? Niewykluczone, że czekają nas dłuższe okresy chłodu, przymrozki, ale też epizody zimowe w kwietniu

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Okresy chłodu mogą być wynikiem koncentracji nad naszym krajem wyżu znad Atlantyku Północnego oraz niżów znad Skandynawii i Rosji. Kwiecień nie zapowiada się więc jako bardzo ciepły miesiąc. Musimy się przygotować na to, że wystąpią ciepłe dni, ale będą też te chłodne, dlatego lepiej nie chować jeszcze ciepłej kurtki do szafy. 

Według prognozy długoterminowej IMGW wynika z kolei, że w kwietniu temperatura może przekraczać normę wieloletnią z lat 1991-2020 w całej Polsce. 

Pogoda długoterminowa. Opady w kwietniu lokalnie mogą przekroczyć normę

Ze wstępnych prognoz na kwiecień wynika, że w większości regionów opady powinny zmieścić się w zakresie normy wieloletniej, ale pojawią się też miejsca, w których norma zostanie przekroczona. Za wyższą liczbę opadów odpowiadać mają niże baryczne, które mogą nadejść znad Morza Śródziemnego. Oprócz deszczu pojawić się mogą też opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. 

W przypadku prognozy długoterminowej IMGW na kwiecień opady w normie mają wystąpić w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. W pozostałych regionach opady mogą przekroczyć normę wieloletnią z lat 1991-2020. 

Przypominamy, prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Więcej o: