Mateusz Morawiecki do Zachodu: Zamroźcie całkowicie aktywa państwa rosyjskiego

Premier Mateusz Morawiecki wzywa, by Zachód był spójny w sankcjach nakładanych na Rosję. Na Zamku Królewskim w Warszawie szef polskiego rządu rozmawiał w formacie Trójkąta Lubelskiego z premierami Litwy i Ukrainy.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i Litwa jako członkowie Unii Europejskiej stoją "na pierwszej linii walki" o świadomość europejską w związku z rosyjską agresją. Jak stwierdził, kraje europejskie odkryły, że "biznesowe małżeństwo z rozsądku" z Rosją było gigantycznym błędem.

Zobacz wideo Charków. Czteropiętrowy budynek mieszkalny zniszczony podczas rosyjskiego nalotu

Mateusz Morawiecki: Taki jest cel Rosjan - zniszczyć humanitarny wysiłek po stronie Europy

- Zamroźcie aktywa państwa rosyjskiego całkowicie, skonfiskujcie te aktywa. Zamroźcie aktywa oligarchów rosyjskich - dużych i małych, biznesowych, politycznych i wszelkich innych. Niech one służą niewinnie napadniętym ludziom, bezbronnym ofiarom reżimu Putina. Niech służą na odbudowę państwa, kiedy ono bohatersko broni dzisiaj swojej niepodległości, swojej suwerenności - apelował premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do wczorajszego ataku rakietowego na byłe centrum szkoleniowe NATO w Jaworowie pod Lwowem, około 25 kilometrów od granicy z Polską. W ostrzale zginęło 35 osób, a ponad 130 zostało rannych. Szef polskiego rządu mówił, że celem takich ataków Rosji jest wzbudzenie paniki.

Pociąg Wiktora Medwedczuka, ukraińskiego oligarchy.Ukraiński, proputinowski oligarcha ma własny peron kolejowy [ZDJĘCIA]

- I za nic ma to, że ten ośrodek jest na szlaku ucieczki setek tysięcy, milionów Ukraińców przed horrorem wojny. Właśnie taki jest cel Rosjan - zniszczyć również ten humanitarny wysiłek po stronie Polski, Litwy, po stronie Europy - powiedział szef rządu.

Premierzy Polski i Litwy - Mateusz Morawiecki oraz Ingrida Szimonyte - rozmawiali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zdalnie połączył się z nimi premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Trójkąt Lubelski zrzesza Polskę, Litwę i Ukrainę. Ten format współpracy został zapoczątkowany w 2020 r. w Lublinie w nawiązaniu do wspólnej historii krajów. Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się w Kijowie w przeddzień rosyjskiej inwazji.

Francuski aktywista przejął wille córki Putina i zaprasza uciekających przed wojną UkraińcówAktywista przejął willę córki Putina i zaprasza uchodźców z Ukrainy

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: