Obywatele Ukrainy otrzymają numer PESEL. Kiedy rusza rejestracja?

Rejestracja dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą otrzymać numer PESEL, ruszy już w środę 16 marca. Otrzymanie numeru PESEL umożliwi osobom z Ukrainy zatrudnienie w naszym kraju, dostęp do edukacji oraz opiekę zdrowotną.

Jak informuje IAR, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy trafi do podpisu prezydenta. Sejm w sobotę przyjął kilkanaście z kilkudziesięciu poprawek wniesionych przez Senat. Usunął z ustawy przepis, który umożliwiał urzędnikom i samorządowcom unikanie odpowiedzialności za złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień. W ustawie znalazł się też przepis dotyczący nadania numeru PESEL Ukraińcom, których pobyt na terytorium RP uznaje się za legalny. W sobotę przedstawiciele rządu poinformowali, od kiedy można będzie składać wniosek o nadanie uchodźcom wojennym takiego numeru. 

Zobacz wideo Duda: To, co Rosja robi w Ukrainie pokazuje, że wciąż jest to imperium zła. Ono nigdy nie odeszło do historii

Uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL. Zapisy ruszą 16 marca

- Jesteśmy po spotkaniu z prezydentami miast, zaprosiliśmy dzisiaj na poranną wideokonferencję wszystkich prezydentów miast prezydenckich w Polsce. Ustaliliśmy tam wspólny model, sposób działania. I w ramach tego modelu ważna informacja: rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca - zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w sobotę na konferencji prasowej w KPRM.

- System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić - powiedział Szefernaker.

Paweł Szefernaker apeluje do uchodźców z Ukrainy: Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji

Paweł Szefernaker zwrócił również uwagę na to, by nie wszyscy uchodźcy z Ukrainy kierowali się do urzędów już pierwszego dnia po otwarciu zapisów. Ma to zapewnić płynne funkcjonowanie administracji publicznej oraz nieblokowanie jej. - Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji w związku z tym - podkreślał wiceminister.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W związku z przedsięwzięciem samorządy mają otrzymać wsparcie pracowników urzędów administracji celnej. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński usłyszał natomiast pytanie o to, czy uchodźcy po zarejestrowaniu otrzymają fizyczny dokument. - Będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL, potwierdzenie wydania profilu zaufanego, haseł - odpowiedział Cieszyński. - Jeżeli chodzi o fizyczny dokument - rozumiem, że pan redaktor pyta o coś w stylu dowodu osobisteg - to chcemy, żeby on był w postaci mobilnej na ten moment. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które możliwe, że pozwoli na to, żeby wprowadzić jakiś nośnik fizyczny - dodał. Na to jednak rząd daje sobie więcej czasu z uwagi na fakt, że dokumenty tożsamości są dokumentami na najwyższym poziomie zabezpieczeń.

Ustawa o pomocy Ukraińcom 

Ustawa oczekująca na podpis prezydenta zakłada m.in., że Polacy, którzy przyjęli uchodźców do pod swój dach, przez dwa miesiące będą otrzymywać świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie na jedną osobę (40 zł dziennie za jedną osobę).

Jak podaje IAR, ustawa zakłada również przepisy dotyczące przygotowania oświaty na przyjmowanie dzieci ukraińskich oraz zapisy dotyczące wsparcia finansowego samorządów w działaniach na rzecz uchodźców. "Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom" - czytamy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: