74 proc. Polaków chce wprowadzenia mechanizmu relokacji uchodźców [SONDAŻ]

W sondażu dla "RP" 74 proc. respondentów, w odpowiedzi na pytanie, "czy Pani/Pana zdaniem w UE należy wprowadzić mechanizm relokacji uchodźców z Ukrainy, tak aby jakąś ich część przyjęło każde z państw Unii Europejskiej?", wskazało odpowiedź twierdzącą. Z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że niewiele osób opowiada się za brakiem konieczności rozlokowania uchodźców w innych krajach.

Wprowadzenie mechanizmu relokacji uchodźców spowodowałoby, że każdy kraj Unii Europejskiej przyjąłby do siebie pewną liczbę uchodźców z Ukrainy. Co myślą o tym Polacy?

Zobacz wideo Biden: Nasze sankcje niszczą rosyjską ekonomię. Wpieramy Ukrainę, ale nie będziemy walczyć na jej terytorium [ENG]

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tylko 7 proc. uważa, że mechanizm relokacji uchodźców jest niepotrzebny

"Czy Pani/Pana zdaniem w UE należy wprowadzić mechanizm relokacji uchodźców z Ukrainy, tak aby jakąś ich część przyjęło każde z państw Unii Europejskiej?" - brzmiało pytanie, które usłyszeli uczestnicy badania SW Search przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez SW Research.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

74 proc. ankietowanych uznało, że mechanizm relokacji uchodźców z Ukrainy jest konieczny. 7,5 proc. ankietowanych uważa z kolei, że nie ma takiej potrzeby. 18,5 proc. respondentów wskazało, że nie ma zdania w tej sprawie.

- Rzadziej ten pomysł popierają osoby w wieku 35-49 lat (70 proc. za), osoby z wykształceniem wyższym (70 proc. za, 9 proc. przeciw), z dochodem powyżej 5000 PLN (12 proc. przeciwników), mieszkańcy wsi (70 proc. zwolenników, 10 proc. przeciwników) i z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (11 proc. przeciw). Najwięcej zwolenników takiego mechanizmu jest wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (82 proc.), z dochodem poniżej 1000 PLN miesięcznie (82 proc.), dochodem między 3001 a 5000 PLN (77 proc.), z miast do 20 tys. (82 proc.) i miast 100-199 tys. mieszkańców (81 proc.) - komentował dla "Rzeczpospolitej" wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research na grupie 800 pełnoletnich internautów w dniach 8-9 marca 2022 roku.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,596 mln osób. Wczoraj tj.11.03 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 76,2 tys. osób - spadek o 12,5 proc. Najwięcej w Medyce - 22,5 tys., Dorohusku - 12,1 tys., Korczowej - 9,8 tys. Dzisiaj (12.03) do godz. 7 przyjechało 17,7 tys. osób z Ukrainy" - podała w sobotę Straż Graniczna na Twitterze. 

Sondaż. Czy Polacy obawiają się, że wojna przeniesie się do Polski?

"Rzeczpospolita" zleciła pracowni IBRiS przeprowadzenie badania, by poznać odpowiedź na pytanie, ilu Polaków obawia się, że wojna w Ukrainie przeniesie się na terytorium Polski. 45 proc. Polaków uważa, że ten scenariusz nie jest możliwy. 34 proc. respondentów z kolei niepokoi się o sytuację w Polsce. Co piąty ankietowany nie ma zdania na ten temat.

Manifestacja Solidarne_ni z Ukrainą - Dzień Praw Kobiet. Flagi nad placem SolidarnościUkraina. Czy Polacy obawiają się, że wojna przeniesie się do Polski? [SONDAŻ]

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: