Szef NATO przed Zgromadzeniem Narodowym: Polska wnosi wkład w nasze całe bezpieczeństwo

Jednym z gości piątkowego Zgromadzenia Narodowego był szef NATO Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny Sojuszu połączył się z salą sejmową zdalnie. - Polska jest zaangażowanym i docenianym członkiem i sojusznikiem. Wnosi wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedział.

Stoltenberg w piątek pogratulował Polsce 23. rocznicy przystąpienia do NATO. Mówił, że świadoma i niezależna decyzja naszego kraju o członkostwie zainspirowała inne państwa regionu, a polityka otwartych drzwi okazała się sukcesem.

Zobacz wideo Zgromadzenie Narodowe. Zełenski zakończył swoje przemówienie po polsku i otrzymał owację na stojąco

Szef NATO zapewnił o ochronie każdego cala sojuszu. Podkreślił, że Polska jest doceniania

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że Sojusz jest zdeterminowany, by w razie potrzeby wypełnić artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego i bronić "każdego cala" ziemi NATO. Podkreślił, że w obliczu agresji Rosji na Ukrainę sojusznicy są zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek i będą wspierać Ukrainę i jej mieszkańców.

Jens Stoltenberg podkreślił, że obecnie "odpowiedzialność NATO polega na tym, aby konflikt nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę". - To byłoby bardziej niebezpieczne, destrukcyjne i śmiertelne - stwierdził. Dlatego Sojusz zwiększa obecność we wschodniej flance. - Są tam tysiące żołnierzy, są statki i samoloty. Podwoiliśmy naszą obecność w ostatnich tygodniach - powiedział Stoltenberg.

Zapewnił, że "sojusznicy są zjednoczeni". - Będziemy chronić Polskę i bronić każdego cala terytorium sojuszniczego. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zakończył wątek bezpieczeństwa i obronności NATO jego sekretarz generalny. 

Andrzej Duda Duda: Wolny świat ma dziś twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Jens Stoltenberg podziękował Polsce za odwagę o ogromne wsparcie dla Ukrainy

Specjalny gość Zgromadzenia Narodowego podziękował również Polsce za bardzo duże wsparcie Ukrainy w trakcie rosyjskiej inwazji. - Dziękujemy Polsce za odwagę, którą wykazuje się w tych niesamowitych czasach. (...) Polska jest bardzo zaangażowanym i docenianym członkiem i sojusznikiem. Wnosi wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo. Sojusznicy NATO wspierają naszego partnera, Ukrainę, od wielu lat. W ostatnich tygodniach również to robimy, przekazując środki przeciwpancerne, aby pomóc ocalić życie Ukraińców - mówił Jens Stoltenberg

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jens Stoltenberg dodał, że agresja okazała się dla Władimira Putina porażką, ponieważ dała odwrotne od zamierzonych skutki. - Zachód nie podzielił się, zacieśnił współpracę i wzmocnił potencjał obronny. Europa rezygnuje z energetycznej zależności od Rosji, a Ukraina zaciekle walczy z inwazją - zakończył Norweg. 

Wojna w Ukrainie. Skutki rosyjskich bombardowań. (zdjęcie ilustracyjne) Rosjanie zbombardowali białoruską wieś przy granicy. "To prowokacja"

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: