Pomoc Ukrainie. MSWiA zapowiedziało zmiany. "Wahadło kolejowe, koordynacja na dworcach"

Do Polski trafiło już ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej minister Mariusz Kamiński. Jak zapewnił polityk, rząd "podejmuje kroki niezbędne do usprawnienia relokacji osób" uciekających z kraju zaatakowanego przez Rosję. W tym celu zaangażowano m.in. oddziały Państwowej Straży Pożarnej.

- Sytuacja w Ukrainie jest na tyle dramatyczna, że ta fala uchodźców będzie do nas docierała i będą to wielkie liczby. Niestety nie ma sygnałów, że dzięki metodom politycznym może nastąpić jakiś przełom w najbliższym czasie - przekonywał minister Mariusz Kamiński. Zadaniem polskich władz w najbliższym czasie głównym zadaniem będzie usprawnienie możliwości transportu osób przybywających z Ukrainy. 

Zobacz wideo Prezydent Przemyśla: To, o co prosiliśmy jako samorząd, otrzymaliśmy na bieżąco. Ale trzeba myśleć systemowo

- Wczoraj spotkałem się na granicy z ministrem spraw wewnętrznych Francji oraz Niemiec. Omawialiśmy formę międzynarodowej pomocy dla uchodźców, którzy znajdują się w naszym kraju i na terenie Unii Europejskiej. Widzę ogromną życzliwość i zrozumienie problemu. System efektywnej pomocy musi cały czas się kształtować i w zależności od dynamicznie zmieniającej się sytuacji, będzie modyfikowany. Musimy wypracować sprawną machinę europejską, która pozwoli uniknąć poważnego kryzysu humanitarnego - dodał minister. Zgodnie z zapowiedziami, jeżeli któryś uchodźca będzie chciał wyjechać np. do Hiszpanii - to Polska, Niemcy i Francja mają sprawić, aby taki przejazd był możliwie jak najprostszy.

Państwowa Straż Pożarna zaangażowana w działania. "Autokary, wahadło kolejowe, koordynacja na dworcach"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji usprawnia też kwestię transportu na terenie Polski. - Autokary z całego kraju jadą na granicę i tam zgodnie z systemem przyjętym przez wojewodów, uchodźcy z Ukrainy mogą udać się w dalszą podróż po Polsce. To jest 1300 autokarów przygotowanych przez Państwową Straż Pożarną oraz wynajętych od prywatnych firm - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

- Uruchomiliśmy tzw. wahadło kolejowe na linii Chełm-Siedlce, uruchomimy jeszcze Chełm-Radom i Chełm-Ostrołęka. To jedynie część działań dotyczących transportu i wszystkich kwestii związanych z logistyką, które koordynujemy i prowadzimy - dodał.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Morawiecki chce, by UE pokrywała część kosztów gazu. Morawiecki chce, by UE pokrywała część kosztów gazu. "Jadę na Bliski Wschód"

Zmiany zajdą również na dworcach. - Jest decyzja o tym, że już na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich koordynację przejmuje Państwowa Straż Pożarna. Tam strażacy PSP i strażacy ochotnicy oraz aspiranci szkół pożarniczych będą wspierać działania koordynacyjne - poinformowało ministerstwo. 

Kwestia relokacji nie zależy tylko od polskich władz. Ministrowie zapewniali, że namawiają uchodźców z Ukrainy, aby udawali się w głąb kraju, tam gdzie czeka na nich odpowiednio przygotowane miejsce zamieszkania. Nie każdy chce jednak oddalać się od granicy z Ukrainą. 

- Od pierwszego dnia działań wojennych w Ukrainie są przygotowywane miejsca noclegowe. Wszystkie instytucje rządowe wskazują miejsca im podległe, które można udostępnić dla uchodźców uciekających przed wojną - podkreśla Szefernaker. 

*********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj >   

Więcej o: