Pomoc Ukrainie. Prezydent Przemyśla: 40 zł dziennie dla uchodźcy? "To wystarczy tylko na posiłki"

- 40 zł dziennie na utrzymanie jednej osoby, to mogą być środki wysoce niewystarczające - stwierdził w "Porannej Rozmowie" Gazeta.pl Wojciech Bakun. Posłuchaj i zobacza fragment programu.
Zobacz wideo 40 zł pomocy dla uchodźcy? Prezydent Przemyśla: Mogą być to środki wysoce niewystarczające

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun w "Porannej Rozmowie" Gazeta.pl odniósł się do pomocy, jaką dla uchodźców z Ukrainy przewidziało państwo. Jak wyjaśnił rozmówca Łukasza Kijka, samorządy i rząd powinny przygotować się, że spora część przekraczających granicę będzie wymagała finansowej pomocy przez dłuższy okres czasu

40 zł dla uchodźcy? Prezydent Przemyśla: Mówimy o co najmniej dwukrotności

- Przygotowujemy się, by część z tych osób utrzymać na stałe, a chodzi nawet o kilka tysięcy osób. Musimy dostosować część obiektów do stałego pobytu. Mamy pustostany. Koszty przystosowania tych obiektów to są kwoty milionowe - stwierdził.

Gość Gazeta.pl stwierdził też, że kwota przewidziana na pomoc uciekającym przed wojną, określona przez rząd, może nie wystarczyć. - 40 zł dziennie na utrzymanie jednej osoby, to mogą być środki wysoce niewystarczające. Same koszty wyżywienia to koszt mniej więcej taki właśnie - śniadanie, obiad, kolacja, gdybyśmy mieli to zewnętrznie robić - stwierdził.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Scott BerrierSzef wywiadu USA docenia walkę Ukrainy, ale polskich MIG-ów nie wyśle

Pomoc Ukrainie. Wojciech Bakun: Potrzebne miliony

- Z czego sfinansujemy te noclegi? Potrzebna jest co najmniej dwukrotność tego, co zostało zaplanowane - stwierdził. Wyjaśnił, że problemy z przygotowaniem miejsc noclegowych będą miały wkrótce inne miasta, do których trafiają uchodźcy, którzy wyjeżdżają z Przemyśla. 

Prezydent miasta zapewnił też, że samorząd jest w stanie przygotować i dostosować miejsce noclegowe, ale będzie potrzebować pieniędzy. - Przygotowanie tysiąca czy dwóch tysięcy miejsc, to są gigantyczne koszty - wyjaśnił Bakun. - Trzeba myśleć systemowo. Mieliśmy dwa tygodnie, żeby się przygotować. Potrzebne jest uruchomienie środków na utrzymanie tych osób w sposób ciągły. Tymi osobami, których jest 30-40-50 tys. dziennie - trzeba się zaopiekować - wyjaśnił rozmówca Gazeta.pl. 

Co jeszcze o pomocy potrzebującym mówił samorządowiec? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wideo. 

Dmytro KułebaKułeba: Presja na Rosję musi wzrosnąć, dopóki nie zaprzestanie agresji

************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: