Wojna w Ukrainie. Dmytro Kułeba z wizytą w Warszawie. "Jesteśmy zgodni: presja na Rosję musi wzrosnąć"

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą. Poruszono temat wsparcia Ukrainy w wojnie z rosyjskim okupantem oraz potrzeby działania na rzecz członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

W czwartek odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Szef ukraińskiej dyplomacji przybył do Warszawy w drodze powrotnej z tureckiej Antalyi, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Warszawa. Spotkanie Andrzeja Dudy z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą

Minister spraw zagranicznych Ukrainy wcześniej uczestniczył w spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Jak przekazał Kułeba, podczas rozmowy nie porozumiano się m.in. w kwestii zawieszenia broni. Następnie przedstawiciel Ukrainy przyleciał do Polski. 

"Wracając do Ukrainy z Antalyi, w ramach rozwoju dialogu między ukraińskimi i polskimi przywódcami, zostałem przyjęty w Warszawie przez Andrzeja Dudę. Jestem wdzięczny za zwiększenie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy. Omówiliśmy praktyczne kroki, mające na celu ochronę Ukrainy i promowanie naszego członkostwa w UE" - napisał polityk na Twitterze.

Zobacz wideo Ukraińskie siły zniszczyły konwój rosyjskich czołgów niedaleko Kijowa

Pomoc dla Ukrainy. Polska wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach

W Warszawie Dmytro Kułeba spotkał się również z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Ministrowie wyrazili potrzebę zwiększania nacisków na Rosję, aby zmusić ją do odstąpienia od ataków na Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował również ministrowi za pomoc, jakiej Polska udzieliła ukraińskim obywatelom:

Produktywne spotkanie z moim przyjacielem Zbigniewem Rauem w Warszawie. Jesteśmy zgodni: presja na Rosję musi wzrosnąć, dopóki nie zaprzestanie ona tej barbarzyńskiej agresji. Podziękowałem Polsce za opiekę nad uciekającymi przed wojną obywatelami Ukrainy i podkreśliłem wagę zapewnienia ich praw.

Spotkanie Dmytra Kułeby z Siergiejem Ławrowem w Turcji bez znaczących rezultatów

Po spotkaniu w Antalii Dmytro Kuleba skomentował, że minister Ławrow nie był w stanie zobowiązać się do utworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola. Powiedział też, że nie ma postępów ws. zawieszenia broni na 24 godziny, które miałoby pomóc w miastom objętym działaniom wojennym, które znajdują się w tragicznej sytuacji humanitarnej. "Ukraina i Francja koordynują dalsze kroki w celu zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Podkreśliłem, że Rosja musi zaprzestać działań wojennych i zezwolić korytarzowi humanitarnemu z Mariupola na ewakuację ludności cywilnej" - pisał szef MSZ Ukrainy. 

W tureckiej Antalyi strona ukraińska postulowała o:

  • natychmiastowe zawieszenie broni,
  • poprawę sytuacji humanitarnej w Mariupolu, Charkowie, Sumach, Wołnowasze i innych miastach,
  • wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy.

Jak pisaliśmy, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po rozmowie z Dmytrem Kułebą, podtrzymał propagandę wygłaszaną przez Rosję. Tłumaczył powody inwazji oraz wspomniał o nacjonalistycznym rządzie w Kijowie i konieczności obrony rosyjskich obywateli w Ługańsku i Donbasie.

Siergiej ŁawrowSzef MSZ Rosji bredzi po rozmowach w Turcji TVN24 przerywa transmisję

********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc