Wrocław. "Pociąg do Kultury" pomaga Ukraińcom. Skorzystało z niego już ok. tysiąc osób

"Pociąg do kultury" kursujący z Wrocławia do Berlina stał się bezpłatnym pociągiem ewakuacyjnym dla uchodźców z Ukrainy. Jak na razie skorzystało z niego już około tysiąc osób.
Zobacz wideo Janina Ochojska: Polacy przywrócili wizerunek Polski gościnnej niweczony przez rządzących

"Pociąg do kultury", czyli połączenie z Berlina do Wrocławia zadebiutowało w 2016 roku, umożliwiając zachodnim sąsiadom odwiedzenie stolicy Dolnego Śląska. Duża popularność przedsięwzięcia spowodowała wprowadzenie go do stałego rozkładu jazdy. Teraz został przekształcony w darmowy transport ewakuacyjny jedynie dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory z usługi skorzystało około tysiąc osób.

"Pociąg do Kultury" transport dla Ukraińców

"Pociąg do kultury" pierwotnie funkcjonował jedynie w weekendy. Teraz uległo to zmianie i jeździ codziennie - ma jeden kurs. Startuje z Wrocławia około 17:00, jednak przez wzgląd na to, że czeka na podróżnych, godzina nie jest ściśle określona i może ulec zmianie.

Co najważniejsze, obywatele Ukrainy jeżdżą Kolejami Dolnośląskimi za darmo, a tzw. bilet zerowy obejmuje zarówno uchodźców, jak i tych, którzy mieszkali w naszym kraju jeszcze przed wybuchem wojny. Jak poinformował rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak RMF FM, usługa jak na razie jest przewidziana do poniedziałku 14 marca. - Myślę, że będzie to przedłużone - powiedział.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl

Janina Ochojska: Polska pomaga tylko niektórym uchodźcomJanina Ochojska: Polska pomaga tylko niektórym uchodźcom

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: