Nadarzyn. W halach Ptak Expo miejsca dla 10 tys. uchodźców z Ukrainy

W halach Ptak Expo w podwarszawskim Nadarzynie zorganizowano miejsca noclegowe dla 10 tysięcy uchodźców, ale liczbę łóżek da się zwiększyć trzykrotnie. Sześć ogromnych budynków można podzielić na 18 sektorów. Na co dzień są tam organizowane wielkie targi. W całej Polsce działa już kilkadziesiąt punktów recepcyjnych.

Nowy punkt noclegowy dla uchodźców powstał w halach Ptak Expo w podwarszawskim Nadarzynie. Na ten moment, na miejscu ustawiono 10 tys. łóżek, ale ich liczbę można zwiększyć nawet do 30 tys. 

Zobacz wideo Becker: Na początku nie było problemu znaleźć mieszkania dla uchodźców, teraz zajmuje to więcej czasu

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że hale są wyposażone i ogrzewane. Uchodźcy dostają łóżka z materacami i całodobowe wyżywienie. W halach uruchomiono także punkt medyczny, który niedługo ma stać się filią podstawowej opieki zdrowotnej. Na miejscu uchodźcy mogą liczyć też na pomoc psychologiczną. Jest również plac zabaw dla dzieci.

Część Ukraińców korzysta z tego miejsca, żeby na chwilę odpocząć, a inni starają się szukać w okolicy czegoś na stałe. W halach w Nadarzynie zakwaterowało się już ponad 3 tysiące osób.

Ukraińscy uchodźcy na dworcu kolejowym we Lwowie, w oczekiwaniu na pociąg do Polski, 5 marca 2022 r.Szef NATO: Trwa najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od II WŚ

Nowe miejsce dla uchodźców skomentował poseł Dariusz Joński na swoim Twitterze. 

''Byłem w Expo pod Wawą. Właściciele zamiast targów zrobili wielką bazę humanitarną. Zorganizowali noclegi, wyżywienie, prysznice, punkt medyczny i plac zabaw dla dzieci, ale potrzebne wsparcie rządu''.

Polska. Powstaje coraz więcej punktów recepcyjnych dla uchodźców

Innymi punktami w Polsce, które zmieniły swoją funkcję na nocleg dla uchodźców z Ukrainy, jest między innymi Krakowska Plaza, warszawski biurowiec Atrium International czy Torwar.

Krakowska Plaza służy nie tylko jako schronienie dla ludzi uciekających przed wojną, ale również ma odpowiednie warunki do magazynowania zebranych darów. Z kolei biurowiec Atrium International mieszczący się przy Al. Jana Pawła II w Warszawie, ma już przygotowane trzy piętra na przyjęcie uchodźców. Pierwsze osoby już pojawiły się na miejscu i zostały przyjęte. 

Ukraińscy żołnierze - zdjęcie ilustracyjneRosjanki dzwonią na ukraińską infolinię. "Przepraszam! To nie jest nasza wina"

Warszawska hala Torwar to kolejny w Warszawie obiekt przeznaczony dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na płycie głównej ustawiono 500 polowych łóżek. Oprócz miejsca do spania, na uchodźców czekają koce, ciepła odzież, posiłek czy środki higieny i czystości. 

W całym kraju zostało już utworzonych kilkadziesiąt punktów recepcyjnych dla mieszkańców Ukrainy. Podzielona na województwa lista wszystkich punktów znajduje się na stronie gov.pl

Wojna w Ukrainie. Z każdym dniem rośnie liczba uchodźców w Polsce 

We wtorek mija 13 dzień inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Jak poinformowała Straż Graniczna, od początku wojny (24 lutego), z Ukrainy do Polski przyjechało 1 mln 200 tysięcy osób.

Jak do tej pory, rekordowym dniem był 6 marca. "Tego dnia granicę przekroczyło 142,4 tys. osób" - podała Straż Graniczna na swoim Twitterze. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: