Pomoc Ukrainie. Dodatki dla osób, które przyjmą uchodźców - jest jeden warunek

Rząd zapowiedział wsparcie finansowe dla Polaków, którzy zdecydują się na przyjęcie Ukraińców do swoich domów. Pomoc będzie udzielana przez określony czas jednak warto zwrócić uwagę na jeden warunek. Pomocą objętą zostani ci obywatele, którzy zdecydowali się pomóc naszym wschodnim sąsiadom za pośrednictwem samorządów.

- Przyjęliśmy na posiedzeniu Rady Ministrów specjalną ustawę, opracowywaną w trybie pilnym. Ma ona za zadanie przede wszystkim zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla tych wszystkich osób, które do Polski przyjechały uciekając przed wojną - mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia projektowanej ustawy. 

Zobacz wideo „Nasz Charków był pięknym miastem. Odbudujemy go i wrócimy do domu" [Gazeta.pl na granicy]

Polska pomaga Ukrainie, a rząd chce wesprzeć Polaków. "40 zł dziennie na osobę"

- W ostatnich dniach Polacy dają piękny wyraz solidarności z obywatelami Ukrainy. Otwierają im swoje domy i serca w najtrudniejszym dla nich czasie. Polacy zawsze mieli wielkie serce - podkreślił szef rządu cytowany przez oficjalną stronę rządową. Jakie wsparcie zaplanował rząd dla Polaków, którzy udostępnili swoje domy dla uchodźców z Ukrainy?

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

- Specjalna ustawa gwarantuje również wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy na ten, miejmy nadzieję, przejściowy czas - dodał premier.  Zgodnie z treścią ustawy Polacy, którzy przyjęli "pod swój dach obywateli Ukrainy otrzymają dodatkowe środki". Będzie to 40 złotych dziennie na osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Wsparcie finansowe będzie obowiązywało przez dwa miesiące. Warto zwrócić jednak uwagę, że wspomniane pieniądze trafią do osób, które przyjęły uchodźców za pośrednictwem samorządów.  

"Dodatkowo, dzięki wsparciu samorządów w naszym kraju działa już 30 punktów recepcyjnych przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby te otrzymują tam m.in. informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek, posiłek i zaopatrzenie w niezbędne artykuły osobiste" - czytamy na gov.pl. Ukraińcy mogą też liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe. Wynosi ono 300 złotych.

Wojna w Ukrainie. Szacunki MSZ dotyczące uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce

Według szacunków, które przedstawił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, roczne utrzymanie uchodźców z Ukrainy może wynieść nawet 10 mld złotych. Kwotę tę ustalono w założeniu, że przyjezdnych będzie milion. Jak wiemy, liczba ta już uległa wzrostowi. Skąd można wziąć na to pieniądze? Część zostanie dofinansowana z Unii Europejskiej. 

Z odpowiedzią spieszy też art. 18  projektu "ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa", który stanowi: 

 Środki zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2022, w tym środki ujęte w ramach rezerw celowych budżetu państwa, mogą zostać przeznaczone na realizację zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy lub kosztów obsługi długu

- czytamy. W punkcie 2. dodano, że "w celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, Prezes Rady Ministrów może podjąć decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków w zakresie całego budżetu państwa określając część budżetu państwa i łączną kwotę wydatków, która podlega blokowaniu".

********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie TUTAJ >>>

Więcej o: