Pomoc Ukrainie. Poszukiwani lekarze i tłumacze dokumentacji medycznych

Witold Wydmański, student informatyki UJ, stworzył portal medyczny, zrzeszający osoby, które chcą nieść pomoc medyczną Ukraińcom, by uchodźcy mogli z niej skorzystać. Lekarzy przybywa, ale brakuje tłumaczy języka ukraińskiego. Naczelna Izba Lekarska apeluje, by zgłaszały się tam również osoby, które będą tłumaczyć dokumentację medyczną pacjentów.

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska student informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ Witold Wydmański stworzył platformę, która ma łączyć polskich lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy.

Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy - lekarzedlaukrainy.pl

 Jeżeli jesteś lekarzem, lekarzem dentystą i chcesz pomóc potrzebującym uchodźcom z Ukrainy lub znasz język ukraiński i możesz pomóc w tłumaczeniu dokumentacji medycznej, zarejestruj się na stronie lekarzedlaukrainy.pl. Strona jest dedykowana osobom, które potrzebują konsultacji lekarskiej, których leczenie na Ukrainie zostało przerwane lub którym kończą się lekarstwa. Ma ona ułatwić uciekającym przed wojną na wyszukiwanie specjalisty i umawianie się na wizytę.

Jak podaje autor strony baza lekarzy rośnie błyskawicznie:

Zgłosiło się do nas już ponad 30 niesamowitych lekarzy, którzy chcą pomóc. Prace techniczne również idą do przodu - uruchomiliśmy właśnie pierwsze testy darmowych wideo konsultacji medycznych dla uchodźców z Ukrainy!

Potrzebna pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy

Przebywającym w Polsce Ukraińcom, niezbędna jest także pomoc psychologiczna - takiej niestety brakuje.

Mam ogromną prośbę - potrzebujemy dostępu do psychologów, którzy czują się na siłach, żeby dołączyć do akcji Lekarze dla Ukrainy i wspomóc zarówno uchodźców, jak i ludzi, którzy zostali w swoim kraju. Jeżeli wiecie o kimś, kto mógłby nam pomóc - dajcie znać!

Wojna w Ukrainie. Pomoc lekarska dla uchodźców napływa z całego kraju

Strona lekarzedlaukrainy.pl jest dedykowana osobom, które potrzebują natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Na pomoc mogą liczyć Ukraińcy, których leczenie w kraju zostało przerwane lub którym kończą się lekarstwa. Platforma ma ułatwić kontakt ze specjalistą, który podejmie się pomocy lekarskiej. Jeżeli stan zdrowia będzie wymagać hospitalizacji, wtedy pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego szpitala.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie - rozmowa

Odzew jest zauważalny - codziennie zgłaszają się kolejni lekarze oraz przychodnie, które oferują swoją pomoc. Możemy tam znaleźć medyków różnych specjalizacji - między innymi z Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy czy Szczecina. Strona lekarzedlaukrainy.pl jest dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Jak zapowiedział autor pomysłu Witold Wydmański, wkrótce powstanie możliwość przyłączenia się do pomocy także medyków z innych krajów.

Pomoc Ukrainie. Lekarze znający język ukraiński poszukiwani

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, aktualnie największą trudność stanowi tłumaczenie dokumentacji medycznej pacjentów z języka ukraińskiego na język polski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zaapelował do wszystkich lekarzy znających język ukraiński, aby zgłaszali się do pomocy w rozwiązaniu tego problemu również poprzez stronę Lekarze dla Ukrainy.

Pamiętajmy, że do akcji mogą cały czas przyłączać się lekarze z całej Polski. Zapotrzebowanie jest  ogromne. Do tej pory do Polski przybyło już ponad milion uchodźcówogarniętej wojną Ukrainy - wymagają oni naszej pomocy i wsparcia.

***************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: