Donald Tusk: Trzeba zakończyć idiotyczną wojnę, jaką PiS wypowiedział UE

Donald Tusk zaapelował do premiera i prezesa PiS oraz prezydenta, aby jak najszybciej odblokowali środki z Funduszu Odbudowy dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii COVID-19. - Trzeba zakończyć tę idiotyczną i szkodliwą wojnę, jaką PiS wypowiedział UE - powiedział.
Zobacz wideo Ukraińska jednostka artylerii ostrzelała siły rosyjskie na północ od Kijowa. "Bronimy naszych dzieci"

Donald Tusk podczas poniedziałkowej (7.03) konferencji prasowej wypowiedział się na temat działań rządzących dotyczących wojny w Ukrainie. Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy o odblokowanie środków europejskich oraz wsparcie społeczeństwa i samorządów udzielających pomocy uchodźcom.

- Dzisiaj właściwie dwa hasła powinny towarzyszyć wszystkim rządzącym, wszystkim aktywnym publicznie w Polsce: wszystkie ręce na pokład i wszystkie dostępne środki i pieniądze dla Polski jak najszybciej - powiedział.

Donald Tusk: "Trzeba zakończyć wojnę, jaką PiS wypowiedział UE"

Lider Platformy Obywatelskiej mówił o potrzebie zakończenia "niepotrzebnej, szkodliwej dla Polski, dla Polaków idiotycznej wojny, którą PiS wypowiedział i polskiej praworządności, i UE". Jego zdaniem "dość niepokojąca sytuacja polskiej złotówki jest także bezpośrednio związana z faktem, że ciągle nie mamy odblokowanych środków europejskich". 

- To ma bardzo konkretny wymiar. Proszę państwa, waluty dwóch krajów ucierpiały najbardziej, jednoznacznie najbardziej, w związku z wojną wypowiedzianą Ukrainie przez Rosję: to jest polska złotówka i węgierski forint. Tutaj chyba nie trzeba dodatkowych komentarzy. Dlatego gorąco apeluję przede wszystkim do premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego, prezydenta Dudy, żeby jak najszybciej odblokowali te środki, które są w naszej dyspozycji, w naszym zasięgu - powiedział Donald Tusk.

Warto przypomnieć, że Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach Funduszu Odbudowy, który ma na celu naprawę gospodarki po pandemii COVID-19, oraz o 11,5 mld euro pożyczki. Jak dotąd wniosek nie został zatwierdzony, ponieważ Bruksela uzależnia decyzję o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy od zmian w polskim sądownictwie m.in. jasnego zobowiązania do likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

Szarża rosyjskiego okrętu powstrzymana. Udana akcja UkraińcówWojna w Ukrainie. Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy

Lider PO będzie prowadził rozmowy w Paryżu i Brukseli

Donald Tusk podkreślił, że także podejmie działania i w środę (9.03) będzie rozmawiał w Brukseli między innymi z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Ze swojej strony będę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin i w Brukseli, i na szczycie w Paryżu zabiegał o to, żeby ze strony europejskiej nie było cienia wątpliwości, że dzisiaj Polska potrzebuje maksymalnej pomocy wszystkich dostępnych środków, w tym środków dla samorządów - zapowiedział polityk. - Najważniejsza rzecz, to żeby cała Europa zrozumiała, jak wielki wysiłek dzisiaj Polska wzięła na swoje barki. Jak wspaniale zachowują się ludzie, organizacje pozarządowe, samorządy. I że nie można w żaden sposób ograniczyć żadnych pieniędzy - dodał.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: