Wojna w Ukrainie. Ponad milion uchodźców dotarło do Polski. "Rosja będzie próbowała nas skłócić"

Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę o godz. 20 liczba ukraińskich uchodźców w Polsce przekroczyła milion. Tylko tego dnia granicę ukraińsko-polską pokonały 142 tysiące osób. Łącznie do naszego kraju dotarło już 1 067 000 Ukraińców. MSWiA przestrzega, ze Rosja będzie próbowała wzniecać w Polsce wewnętrzne spory.

Na przejściach granicznych znajdują się wolontariusze i organizacje pomocowe, które udzielają pomocy Ukraińcom. Rozdają żywność, środki higieny i leki oraz kierują do miejsc, w których uchodźcy mogą odpocząć i oczekiwać na dalszy transport.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. "Dziękuję za słowa i czyny"

Ponad milion uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski. Straż Graniczna: Jesteście bezpieczni

Polska Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę 6 marca około godziny 20 liczba uchodźców w Polsce przekroczyła milion. "To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę." - pisała Straż Graniczna na Twitterze.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło 1 067 000 osób. Jak poinformowała Straż Graniczna, w poniedziałek do godziny 7 rano, do naszego kraju dotarło kolejne 42 tys. osób.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Jak informuje IAR, najwięcej podróżnych odprawia się na przejściu granicznym w Medyce, gdzie oprócz drogowego jest również przejście piesze i kolejowe.

Na drugim miejscu pod względem odprawianych osób jest przejście w Korczowej, a później w Dorohusku. "Wczoraj bardzo dużo osób odprawiono także na przejściu granicznym Hrebenne" - mówi rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.

Wojna w Ukrainie. Maciej Wąsik: Rosja będzie próbowała skłócić Polaków i Ukraińców

- Jesteśmy przygotowani na to, by udzielić pomocy wszystkim tym, którzy uciekają przed bombami. Nikt, kto poprosi o schronienie na polskiej ziemi, nie odejdzie z kwitkiem. Staramy się jak najszybciej zapewnić przejście przez granice, jak najszybciej zapewnić uchodźcom wikt i opierunek - zapewnił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiceminister Maciej Wąsik ostrzega również, że Rosja będzie próbowała wzniecać konflikty między Polakami a Ukraińcami. W Polskim Radiu 24 zwrócił uwagę, że w związku z napływem do Polski uchodźców wojennych trzeba być czujnym w związku z rosyjskimi prowokacjami.

Przedmieścia Kijowa po ataku bombowym, 6.03.2022Szef BBN o zakazie lotów nad Ukrainą: To jest cienka czerwona linia

- Przyjmujemy ogromną liczbę uchodźców z Ukrainy i oczywiście pojawiają się różnego typu głosy, które chcą nas negatywnie nastawić do Ukraińców i próbują wzniecić w Polsce konflikt - mówił wiceszef MSWiA. Dodał, że w jego opinii duża część tych głosów to inspiracja wschodnia. Wskazywał, że w sytuacjach kryzysowych Rosja zawsze próbuje podsycać wewnętrzne spory w krajach Zachodu. Przypomniał, że tak było w Hiszpanii w czasie kryzysu katalońskiego czy w Wielkiej Brytanii w takcie referendum brexitowego - podaje IAR. 

Więcej o: