Zełeński chce zamknięcia nieba nad Ukrainą. Szefowa niemieckiej dyplomacji: Zagrożenie dla milionów

- Powtarzamy każdego dnia: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego. Jeśli tego nie zrobicie, to wniosek może być tylko jeden: chcecie, żeby nas zabijano - stwierdził w niedzielę ukraiński prezydent. Apel skomentowali m.in. szefowa włoskiego i niemieckiego resortu spraw zagranicznych.

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, kilkukrotnie powtarzał w wystąpieniach jeden postulat skierowany do Zachodu. Chodzi o zamknięcie nieba nad Ukrainą, co utrudniłoby ataki ze strony Rosji.

Niemiecka polityczka o argumencie Zełenskiego: Zagrożenie

Szefowa niemieckiego resortu spraw zagranicznych Annalena Baerbock odniosła się do tego argumentu. Stwierdziła, że zamknięcie nieba oznacza "konflikt zbrojny, który zagraża życiu milionów Europejczyków". 

- To by znaczyło, że samoloty NATO będą ostrzeliwały rosyjskie, a to zaangażowanie Sojuszu w konflikt. Naszą odpowiedzialnością jest ochrona naszych ludzi - stwierdziła Baerbock.

Niemiecka polityczka stwierdziła, że jej zdaniem sankcje nałożone na Rosję przyniosą odpowiedni skutek, tym bardziej że presja na rosyjskie władze wciąż rośnie. 

Więcej informacji o sytuacji w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Zełenski chce zamknięcia nieba nad Ukrainą

Ukraiński prezydent wielokrotnie powtarzał, czego oczekuje do państw zachodnich. - Powtarzamy każdego dnia: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Stwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić, by bronić ludzi. I możecie to zrobić - stwierdził w nagraniu opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych. 

- Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów - stwierdził ukraiński przywódca. 

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani

Zachód nie przekaże też samolotów? "Wybuchłaby trzecia wojna światowa"

Drugi z postulatów Zełenskiego również może nie zostać spełniony. Szef włoskiego resortu spraw zagranicznych Luigi di Maio w niedzielnym wystąpieniu w państwowej telewizji RAI stwierdził, że przekazanie Ukrainie samolotów jest niemożliwe. - Jeśli chociaż jeden nasz samolot zostanie zestrzelony, wybuchnie trzecia wojna światowa. Musielibyśmy odpowiedzieć - stwierdził włoski polityk. 

Podobnie jak szefowa włoskiego MSZ wyraził nadzieję, że odpowiednią presją okażą się sankcję i izolacja Moskwy. 

Do ukraińskiego stanowiska odniósł się także rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. Podkreślił, że w NATO panować musi zgodność co do wysłania samolotów Ukrainie. - Dyskusja w kwestii wsparcia Ukrainy przez Sojusz faktycznie się toczy, ale żadne decyzje nie zapadły - stwierdził na antenie Polsat News

Więcej o: