Straż Graniczna: Już ponad milion uchodźców przekroczyło granicę z Polską

Już ponad milion osób z Ukrainy przekroczyło granicę Polski - podała w niedzielę wieczorem Straż Graniczna. "To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę" - napisano w komunikacie.
Zobacz wideo Były ambasador RP w Kijowie o ukraińskiej armii

W niedzielę 6 marca Straż Graniczna podała nowe dane dotyczące liczby uchodźców, którzy dotarli do Polski z Ukrainy. Okazuje się, że ich liczba przekroczyła już milion.

Straż Graniczna: Do Polski dotarło już ponad milion uchodźców z Ukrainy

"To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę. Milion osób, które po przekroczeniu granicy usłyszały od funkcjonariuszy Straży Granicznej: 'Jesteście bezpieczni'"- poinformowała Straż Graniczna na Twitterze.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uchodźców są również Polacy, a także obywatele krajów azjatyckich i afrykańskich.

Rząd uruchomił w niedzielę platformę koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Pomoc będą mogły wysyłać samorządy organizacje pozarządowe, fundacje i firmy prywatne. Platforma będzie działała w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl.

Więcej wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Fabryka i sklep w Irpinie po bombardowaniu, 6 marca 2022Trwa bombardowanie Ukrainy. Irpień i Kramatorsk pod ostrzałem

Wojna w Ukrainie. Powstała centralna platforma koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił, że teraz pomoc będą mogły wysyłać także samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. Jak przekazał, po wybuchu wojny rząd apelował, aby pomoc przekazywała na Ukrainę tylko Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Przejścia graniczne były zablokowane po stronie ukraińskiej. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i w tej chwili za pośrednictwem strony internetowej "pomagamukrainie.gov.pl", pomoc do Ukrainy mogą wysłać podmioty pozarządowe.

Dworczyk powiedział, że transporty pomocy będą odprawiane na granicy w najprostszy możliwy sposób. Pomoc będzie transportowana samochodami ciężarowymi przez przejścia graniczne Dorohusk - Jagodzin - Korczowa-Krakowiec. Po zarejestrowaniu w systemie generuje się dokument, który można wydrukować i legitymować się nim na przejściu granicznym. Od jutra będzie dostępny również w języku ukraińskim, ponieważ służby Ukrainy również przyjęły uproszczone procedury odprawy transportów.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij DeszczyciaAmbasador Ukrainy dziękuje Polakom: To zostanie w naszych sercach

Procedura przekroczenia granicy będzie maksymalnie uproszczona, również dla organizacji zagranicznych. Potrzebny jest do tego profil zaufany, a jeśli jakaś organizacja go nie posiada, może uzyskać odpowiednie wskazówki na stronie "pomagamukrainie.gov.pl" lub skorzystać z zamieszczonej tam listy zaufanych organizacji i wspólnie z nimi przesyłać wsparcie.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: