Pogoda. Silny mróz w Polsce nawet do połowy marca. Lokalnie do -20 stopni

Ostatnie marcowe wieczory są wyraźnie chłodniejsze, co kontrastuje z wyjątkowym ciepłym lutym. Jak się okazuje, w najbliższych dniach lokalnie w Polsce należy spodziewać się sporego spadku temperatury. Kiedy zrobi się cieplej?

Jak podaje portal fanipogody.pl, największy mróz prognozowany jest w południowo-wschodniej Polsce. To właśnie na tym obszarze temperatura spadnie lokalnie nawet poniżej -15 stopni.

Zobacz wideo Reporter Outriders o spotkaniu dziennikarzy z prezydentem Zełeńskim

Pogoda w Polsce. Najbliższe noce będą mroźne. Na południowym wschodzie mróz będzie dwucyfrowy

Z modelu GEMS wynika, że najbliższe noce będą mijały pod znakiem temperatur poniżej 0 stopni. Największy spadek temperatury ma nastąpić w przyszłym tygodniu, a dokładnie w nocy z piątku na sobotę 12 marca. Wstępne prognozy pokazują, że na południu i południowym wschodzie temperatura będzie w okolicach do nawet -20 stopni. Model GEMS przewiduje wieczorny i nocny mróz w Polsce do połowy marca.

Za mróz odpowiadają silne antycyklony, które pojawiają się w Polsce. Ponadto chłodne masy powietrza napływają do nas z dużą siła z północnego-wschodu Europy. Masa chłodnego powietrza w najbliższym czasie będzie przesuwać się głównie w regionach wschodniej i południowej Polski. Mroźnie będzie także w Ukrainie, Białorusi, Litwie czy Łotwie.

Silny mróz ze wschodu dotrze także na południe Europy. "Prognoza adwekcji zimnego powietrza wyraźnie wskazuje, że powietrze to spłynie znad Rosji i Ukrainy nie tylko nad Polskę, ale także nad Bałkany, w tym nad Turcję i Grecję" - czytamy na stronie dobrapogoda24.pl. Na tym obszarze termometry mogą pokazać nawet -17 stopni, co jest anomalią, jak na ten region i pierwszą dekadę marca. Mróz w tej części Europy potwierdzają także modele GFS i ECMWF.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w PolsceMinisterstwo Zdrowia: 7 697 zakażeń koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych

Kiedy będzie cieplej? Według prognoz dopiero od drugiej połowy marca

Temperatura poniżej 0 w nocy utrzyma się w Polsce najprawdopodobniej do połowy marca. Od tego momentu ma nastąpić prawdziwy przełom w pogodzie i zrobi się naprawdę wiosennie. Na południowym zachodzie może być nawet w okolicach 17 stopni.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Protesty w ParyżuFala protestów przeciwko wojnie w. "Putin jest diabłem" [ZDJĘCIA]

Więcej o: