Wybory do Sejmu. Sondaż po wybuchu wojny w Ukrainie. PiS na pierwszym miejscu

Gdyby Polacy mieli dokonać wyboru w najbliższą niedzielę, zdecydowana większość zagłosowałaby na Zjednoczoną Prawicę. PiS i Solidarna Polska uzyskałyby wyższy wynik, niż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie.

W sondażu wyborczym przeprowadzonym dla "Super Expressu" przez Instytut Pollster, Zjednoczona Prawica znajduje się na samej górze zestawienia. Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w ten weekend, prawicowy blok pod przewodnictwem PiS, którego liderem jest Jarosław Kaczyński, byłby zdecydowanym zwycięzcą z poparciem na poziomie 37,99 proc. W porównaniu do badania przeprowadzonego w styczniu, jest to wynik wyższy o 1,94 pkt. proc.

Na kolejnym miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,89 proc., a podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddałoby głos 13,08 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach mamy Konfederację - 7,66 proc., Lewicę - 6,59 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,87 proc., Kukiz’15 - 1,57 proc. oraz Porozumienie Jarosława Gowina - 0,82 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-3 marca na reprezentatywnej grupie 1041 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo

Wojna w Ukrainie

Rosyjskie wojska wkroczyły na teren Ukrainy w czwartek, 24 lutego 2022 r. Od tamtej pory trwa wojna, której brutalność zwiększa się z każdym dniem. W sobotę 5 marca pojawiły się doniesienia o bardzo ciężkiej sytuacji w Mariupolu, który jest otoczony przez rosyjskie wojsko i nie ma możliwości utworzenia korytarzy humanitarnych.

Nadal trwają ataki na największe ukraińskie miasta, w tym Kijów, którego do tej pory nie udało się zdobyć Rosjanom.

Więcej informacji w naszej relacji na żywo

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: