Tadeusz Rydzyk straszy uchodźcami. Szef Radia Maryja powołał się na fałszywe dane

Tadeusz Rydzyk z jednej strony cieszył się, że Polacy wspierają Ukraińców, ale chwilę później podał fałszywe dane, strasząc osobami uciekającymi przed wojną.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tadeusz Rydzyk skomentował wojnę w Ukrainie w piątkowym programie Radia Maryja "Aktualności dnia". Podczas połączenia telefonicznego krytykował weto prezydenta wobec ustawy "lex Czarnek" i mówił o "lewackich organizacjach". Najwięcej uwagi poświęcił tematowi uchodźców przekraczających wschodnią granicę. Straszył ludźmi uciekającymi przed wojną, podając fałszywe dane.

Zobacz wideo Chachuła: Trzeba stworzyć infrastrukturę pomocową dla uchodźców

Tadeusz Rydzyk straszy uchodźcami. "Nas można wziąć na serce"

Z początku toruński redemptorysta stwierdził, że cieszy się, że "Polacy mają serce" i pomagają uchodźcom z Ukrainy. Szybko zmienił ton.

My, Polacy, jesteśmy bardzo emocjonalni. Nas można wziąć na serce. (...) My musimy pilnować swoich emocji, więcej używać rozumu - przestrzegał.

Dalej mówił, że obawia się, iż wraz z "uciekinierami wojennymi" mogą przybyć ci, "którzy nie powinni być w Polsce". Chodziło mu o uchodźców z innych rejonów świata, którzy szukają bezpieczeństwa w Europie od 2015 r.

Nie wyszło w 2015 r., jak chciała iluś nam ściągnąć PO i inni do Polski. "Otworzyć granice" – to mówili niepolscy Polacy - stwierdził, a żeby dowieść tezy, przywołał fałszywe dane.

Wojna w Ukrainie. Ukraiński żołnierz w Kijowie Dostawy broni do Ukrainy. "Cały sprzęt jest skomasowany na polskiej granicy"

Rydzyk stwierdził, jakoby przez granicę polsko-ukraińską przeszło w czwartek 270 tys. Ukraińców i niemal drugie tyle osób innych narodowości. Insynuował, że mogą to być uchodźcy z Bliskiego Wschodu, których Białoruś próbowała wypchnąć do Polski. 

Z opublikowanych na Twitterze danych Straży Granicznej jednoznacznie wynika, że to nieprawda.

Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 624,5 tys. osób. Wczoraj tj. 03.03 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 99,2 tys. podróżnych z Ukrainy, dzisiaj do godz. 7.00 – 25,2 tys. - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wojna w Ukrainie. Rosyjski myśliwiec zestrzelony Wojna w Ukrainie. Rosyjski myśliwiec zestrzelony nad ukraińskim kurortem

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: