Paweł Łatuszka w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Łukaszenka często daje przekaz, co się stanie

W piątek w Porannej Rozmowie Gazeta.pl gośćmi byli Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, oraz Michalina Chachuła z PCPM. - Wczoraj dostaliśmy informację, że do każdej białoruskiej jednostki wojskowej wysłano oficerów KGB, żeby motywować do walki z Ukrainą. Jeśli z UE popłynie sygnał, że każdy białoruski żołnierz, który przejdzie na stronę ukraińską, dostanie azyl polityczny, to będzie to bardzo ważne - mówił Łatuszka. Chachuła wskazywała z kolei: - Często zgłaszają się do nas ludzie ze zwierzętami, jedną reklamówką i pytają, co mogą zrobić, by się ewakuować.

Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: - Łukaszenka bierze bierny udział w agresji na Ukrainę. On często daje przeciek, o tym, co się stanie, tu też mówił, że Ukraina zostanie zajęta.

W białoruskiej telewizji słyszymy, że to Ukraińcy zorganizowali specjalnie agresję na swoje terytorium

- wskazywał, dodając, że trzeba rozróżnić Białorusinów i reżim Łukaszenki, Białorusini od wielu miesięcy walczą o wolność.

Łatuszka: Do każdej białoruskiej jednostki wojskowej wysłano oficerów KGB z "przekazem"

Wczoraj dostaliśmy informację, że do każdej białoruskiej jednostki wojskowej wysłano oficerów KGB, żeby motywować do walki z Ukrainą. Jeśli z UE popłynie sygnał, że każdy białoruski żołnierz, który przejdzie na stronę ukraińską, dostanie azyl polityczny, to będzie to bardzo ważne

- zaznaczył Łatuszka. Podkreślił też, że "tysiące Białorusinów chce walczyć ramię w ramię z Ukraińcami"

- Chcemy wznowić protesty na Białorusi, ale na razie jest to bardzo trudne - dodał.

Michalina Chachuła z PCPM podkreślała z kolei, że "bardzo ważne jest to, żeby w jakiś sposób móc ewakuować ludzi z Ukrainy". -  Pomoc Ukraińcom to nie jest sprint, to jest maraton - zaznaczyła.

Nie czekamy na odgórną organizację pomocy na Ukrainie, organizujemy się tam sami i pomagamy

- wskazywała, dodając, że "w pierwszej linii potrzebne jest kierowanie pomocy do Ukraińców, którzy nie mają nikogo w Polsce".

Rosjanie celowo atakują takie miejsca jak szkoły, bo wiadomo, że przez to ludzie nie będą mieli do czego wracać (...) Zaczyna brakować wody, leków na Ukrainie
Często zgłaszają się do nas ludzie ze zwierzętami, jedną reklamówką i pytają, co mogą zrobić, by się ewakuować

- mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz wideo Poranna Rozmowa Gazeta.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: