Leszno. Bohater Ukrainy mieszkał w Polsce. Radni chcą, by został honorowym obywatelem miasta

Pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę, 26-letni żołnierz Witalij Skakun zginął, wysadzając most. Dzięki jego poświęceniu udało się spowolnić rosyjskie wojska. Teraz radni miasta chcą nadać mu honorowe obywatelstwo.
Zobacz wideo NOW - Ukraina pod ostrzałem

Witalij Skakun, który 24 lutego poświęcił życie, by wysadzić most, zatrzymując kolumny rosyjskich czołgów z Krymu, przez pół roku mieszkał w polskim Lesznie. Radni miasta chcą teraz nadać mężczyźnie honorowe obywatelstwo. Projekt uchwały jest już gotowy - podaje portal leszno.naszemiasto.pl.

Leszno. Miejscy radni chcą upamiętnić bohatera Ukrainy honorowym obywatelstwem

"Kandydat do tytułu był mieszkańcem naszego miasta, którego zapamiętano jako człowieka życzliwego, pracowitego i zaangażowanego, który stał się symbolem bohaterstwa obrońców ojczyzny - Ukrainy. W ten sposób oddajemy hołd obrońcom Ukrainy i ofiarom tej wojny. Liczymy, że wszyscy radni poprą uchwałę" - tak brzmi uzasadnienie radnych Prawa i Sprawiedliwości cytowane przez portal. 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszna, Adam Kośmider, przekazał za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że miasto chciałoby poinformować o inicjatywie bliskich mężczyzny, jednak nie ma z nimi kontaktu. 7 marca ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie rady, podczas którego, jak ma nadzieję Kośmider, "wszyscy radni poprą tę uchwałę".

"Zdajemy sobie sprawę, że w świetle dotychczas obowiązujących kryteriów i zasad przyznawania powyższego tytułu, wniosek nasz wykracza poza uzgodnione ramy, ale czy okoliczności i niespotykane męstwo człowieka, nie zobowiązuje nas do ponadstandardowych decyzji i oddania mu największych honorów, tym bardziej iż darzył nasze miasto szczególnym uczuciem i u wielu z nas pozostawił najlepsze wspomnienia" - napisał Kośmider.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie, KijówWojna w Ukrainie. Rosyjski parlamentarzysta: Przygotowywaliśmy się przez rok

Wojna w Ukrainie. Poświęcił życie, by spowolnić rosyjskie wojska

W nocy 24 lutego siły rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy. Tego dnia 26-letni żołnierz ukraińskiej armii zginął podczas detonacji mostu drogowego w pobliżu miasta Geniczesk. Mężczyzna sam zaproponował, że podłoży ładunki, dzięki którym udało się zatrzymać kolumny rosyjskich czołgów. Witalij Skakun, bo tak nazywa się ukraiński bohater, zginął podczas akcji. "Nasz brat zginął. Jego bohaterski czyn znacząco spowolnił nacisk wroga, a jednocześnie umożliwił ukraińskiej jednostce przeniesienie się i zorganizowanie obrony" - napisał we wpisie na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: