Wojna w Ukrainie. Protesty "Nigdy więcej wojny" w Polsce. Zamiast hejnałów, hymn Ukrainy

Przez Warszawę przechodzi manifestacja pod hasłem "Nigdy więcej wojny". Solidarność z Ukrainą demonstrują też mieszkańcy wielu innych polskich miast, a protesty organizowane są na całym świecie.

Od 24 lutego trwa wojna w Ukraina. Rosyjskie wojska ostrzeliwują największe miasta, atakują bloki mieszkalne, placówki edukacyjne, szpitale oraz inne budynki pożytku publicznego. W wyniku działań wojsk rosyjskich zginęło już ponad dwa tysiące ukraińskich cywilów, w ciągu ostatniej doby w ostrzale Charkowa zginęły 34 osoby, a 285 zostało rannych. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę giną także dzieciW środę Ludmyła Denysowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka przekazała, że zginęło 21 dzieci, a 55 zostało rannych.

Zobacz wideo Dramatyczne sceny z Borodzianki. Wojna doprowadziła to miejsce do ruiny

"Nigdy więcej wojny". Protesty tydzień po ataku Rosji na Ukrainę

"Dokładnie tydzień po wybuchu wojny w Ukrainie, strajkujemy w całej Polsce i na całym świecie solidarnie z Ukrainą" - czytamy na stronie organizatora protestu. W Warszawie demonstracja rozpoczęła się w samo południe na Krakowskim Przedmieściu. Warszawscy studenci, uczniowie oraz osoby pracujące wspólnie wyszli na ulice, żeby "zwrócić uwagę na potrzebę pilnych, zdecydowanych działań wobec brutalności Putina i nierównej wojny, która nie powinna nigdy się wydarzyć".

"Chcemy zebrać się tłumnie i żądać zakończenia działań wojennych, dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej i końca paliw kopalnych (ropy, gazu, węgla), które w bardzo znacznym stopniu sfinansowały rosyjskie zbrojenia, przyczyniając się do inwazji" - napisali organizatorzy protestu. 

O godzinie 12 z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie zabrzmiał hymn Ukrainy. W tym samym czasie odegrany został także w innych polskich miastach, które mają swoje hejnały (m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Białymstoku) - przekazał warszawski ratusz. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Przed godziną 13 osoby protestujące w stolicy ruszyły spod Uniwersytetu Warszawskiego w stronę ambasady Rosji, znajdującej się przy ulicy Belwederskiej. Demonstranci zamierzali zatrzymać się po drodze przed budynkiem Polskiej Grupy Energetycznej, pod Sejmem i ambasadą Stanów Zjednoczonych.

Wojna w UkrainieDoradca Zełenskiego: W przejętych miastach dochodzi do kradzieży i mordów

Protest "Nigdy więcej wojny". Utrudnienia w ruchu [WARSZAWA]

"W związku z kolejnym zgromadzeniem poparcia dla Ukrainy wyłączyliśmy ruch kołowy na Krakowskim Przedmieściu. Sukcesywnie, wraz z przemieszczaniem się osób, pojawią się kolejne wyłączenia" - przekazali stołeczni policjanci. 

Warszawski Transport Publiczny poinformował, że zamknięty został ciąg: al. Ujazdowskie - Belwederska na odcinku pl. Na Rozdrożu - Gagarina/Spacerowa. W związku z demonstracją mogą nastąpić utrudnienia w kursowaniu autobusów miejskich linii: 106, 108, 109, 111, 116, 118, 127, 128, 166,171, 175, 178, 180, 195, 222, 302, 503, 518, E-2. Możliwe są opóźnienia kursów oraz kierowanie linii na trasy objazdowe - podaje WTP.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.  

Zniszczenia w miejscowości Gorenka, pod KijowemWzrost brutalności wojsk rosyjskich. "Chcą złamać wolę walki Ukraińców"

 ******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: