PiS z nieznacznym wzrostem poparcia, rośnie też Lewica [NAJNOWSZY SONDAŻ]

Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory parlamentarne, jeśli odbyłyby się one w najbliższą niedzielę (6 marca) - takie wnioski płyną z sondażu IBRiS, który został przeprowadzony dla Radia Zet. Na formację rządzącą zagłosowałoby 37,4 proc. respondentów. Duży wzrost odnotowała też Lewica.

W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia Zet aż 12,7 proc. respondentów nie potrafiło powiedzieć, na kogo oddałoby głos w wyborach parlamentarnych. Poparcie dla rządzącej Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 37,4 proc. respondentów. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS metodą CATI w dniach 25.02-1.03 na zlecenie Radia Zet. W badaniu udział wzięło 1100 osób.

Zobacz wideo Przetrwali Holocaust, teraz kryją się w schronie przed rosyjskim atakiem

Sondaż. Rośnie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Najwięcej zyskuje Lewica

Zjednoczona Prawica odnotowała nieznaczny wzrost. W badaniu przeprowadzonym 25 lutego (również przez IBRiS dla Radia Zet) mogła liczyć na 36,8 proc. głosów. Według najnowszego badania na partię rządzącą głosowałoby 37,4 proc. respondentów.

Koalicję Obywatelską poparłoby 22,8 proc. (24 proc. poprzednio). Trzecie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10,9 proc. (13,5 proc. w poprzednim badaniu). Następnie Lewica w wyborach mogłaby liczyć na 7,2 proc. głosów - wzrost z 3,8 proc., PSL-Koalicja Polska na 4,9 proc. - wzrost z 4,5 proc, a Konfederacja na 4,1 proc. - spadek z 5,2 proc.

Sondaż. W lutym poparcie dla Zjednoczonej Prawicy było niższe

Jak pisaliśmy, z sondażu United Surveys dla portalu wp.pl. wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, PiS zdobyłoby 32,2 proc. poparcia. Tym samym, jak wylicza prof. Jarosław Flis z UJ, partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadziłaby do Sejmu 188 posłów, co nie pozwoliłoby jej na samodzielne rządy. Na drugim miejscu uplasowałaby się Koalicja Obywatelska - 26,9 proc. Według szacunków KO mogłaby mieć w Sejmie 154 parlamentarzystów. Trzecie miejsce przypadło Polsce 2050 Szymona Hołowni - 9,4 proc. Ugrupowanie mogłoby liczyć na 40 miejsc w ławach poselskich.

Andrzej DudaAndrzej Duda zapewnia: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: