Wojna w Ukrainie. Ministerstwo Zdrowia, GIS i URPL apelują, by nie zbierać leków na własną rękę

Polacy zmobilizowali się do pomocy Ukraińcom na różne sposoby. Jednak Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują, by zrezygnować z indywidualnych zbiórek leków. Ostrzegają, że nieodpowiednio przechowywane mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści.

"Pamiętajmy, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi!" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo

Wojna w Ukrainie. Apel, by zrezygnować ze zbiórek leków. Mogą szkodzić

"Od kilku dni obserwujemy w internecie wiele informacji o zbiórkach leków prowadzonych na rzecz szpitali i ludności cywilnej Ukrainy, która stawia czoło rosyjskiej agresji. Pomimo że działania te są oznaką ogromnej solidarności naszego społeczeństwa z narodem ukraińskim, to biorąc pod uwagę specyfikę przechowywania oraz transportu tego typu produktów, a także potrzebę skoordynowania dostaw z przedstawicielami władz Ukrainy, Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują o powstrzymanie się od organizowania takich zbiórek leków" - czytamy w opublikowanym na stronie rządowej komunikacie. Jak wyjaśnia ministerstwo, nieodpowiednio przechowywane i transportowane leki mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Polska nie zostawi Ukraińców bez pomocy. Ministerstwo Zdrowia jest w kontakcie z ukraińską ambasadą

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pozostaje w kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretny asortyment medyczny.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji o sytuacji w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl.

"Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych" - czytamy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: