Wojna w Ukrainie rozpętana przez Władimira Putina trwa od 24 lutego. Rosyjscy żołnierze niemal od początku atakują nie tylko cele wojskowe, ale też cywilne. Wojska Putina ostrzeliwują szpitale, bloki mieszkalne, pociski trafiają w przedszkola, szkoły, sierocińce. Do potężnych eksplozji i zniszczeń doszło m.in. w Charkowie i Kijowie. Chersoń - po bohaterskich walkach ukraińskich żołnierzy - został w nocy przejęty przez rosyjskie wojsko. "Prosiłem tylko, żeby nie strzelali do ludzi"- napisał na Facebooku mer miasta Ihor Kołychajew.
Od początku działań zbrojnych Rosjan, zaatakowany kraj opuścił milion mieszkańców - podało w nocy ze środy na czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Liczba ta wciąż rośnie. Agenda ONZ prognozuje, że Ukrainę może opuścić nawet 4 miliony uchodźców.
W środę UNHCR informowało o prawie 836 tys. uchodźców z Ukrainy, dzień wcześniej - o około 660 tys. "Godzina po godzinie, minuta po minucie, coraz więcej ludzi ucieka przed przerażającą rzeczywistością przemocy. Jeśli konflikt nie zostanie natychmiast zakończony, kolejne miliony prawdopodobnie zostaną zmuszone do ucieczki z Ukrainy" - napisali w czwartek 3 marca na Twitterze przedstawiciele Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR)
"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 575,1 tys. osób. Wczoraj [2.03 - red.] funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 95 tys. podróżnych z Ukrainy, dzisiaj do godz. 7.00 - 27,1 tys." - poinformowali przedstawiciele Straży Granicznej na Twitterze.
- Osoby z przejść granicznych dedykowanymi autobusami trafiają do pierwszych punktów recepcyjnych, gdzie otrzymują pierwszą konieczną pomoc medyczną, informacyjną. Mogą też skorzystać z miejsc, w których odpoczną po bardzo długiej podróży, którą przeszli, aby dostać się do granicy - powiedział w środę 2 marca podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.
Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.