Minister zdrowia Adam Niedzielski: Przygotowaliśmy 120 szpitali i 7 tys. łóżek dla uchodźców

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji poinformował, że Polska przygotowała dla obywateli Ukrainy 120 szpitali, a w nich 7 tys. łóżek. Dodał również, że obecnie w kraju funkcjonuje 27 punktów recepcyjnych, a w każdym z nich znajduje się punkt pomocy medycznej.

- Zabezpieczenie medyczne to cały system opieki szpitalnej dla obywateli Ukrainy. W tej chwili plan zabezpieczenia obejmuje 120 szpitali wskazanych przez wojewodów i oceniamy szacunkowo, że mamy w nich 7 tys. miejsc dla obywateli Ukrainy. To zabezpieczenie dotyczy zarówno bezpośrednich ofiar, jak również dla osób przekraczających granicę - powiedział podczas konferencji minister Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Jakie są szanse Ukrainy na wejście do Unii Europejskiej?

Wojna w Ukrainie. Obywatele Ukrainy uzyskają pomoc medyczną w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obywatele Ukrainy, którzy będą korzystali z pomocy lekarskiej w podmiotach, które już mają zawarte umowy z NFZ, nie będą potrzebowali żadnych dodatkowych umów z obsługą, bądź bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług medycznych. Jak dodał, wszystkie usługi będą świadczone z budżetu Polski. Oznacza to m.in., że refundacja leków będzie odbywać się na takich samych zadach jak w przypadku polskich obywateli.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Adam Niedzielski o pomocy medycznej dla Ukraińców: Będzie to rozwiązanie, które działa z mocą wsteczną

- Jeżeli chodzi o specyfikę tego rozwiązania - będzie to rozwiązanie, które działa z mocą wsteczną - wszystkie świadczenia medyczne udzielone po dacie 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji - wyjaśnił Adam Niedzielski. Aby jednak móc skorzystać z tego rozwiązania, trzeba będzie przedstawić dokument, który potwierdzi legalny pobyt w Polsce. Może być to na przykład paszport z odpowiednią pieczątką - wyjaśnił szef resortu.

Jak prezydent i premier radzą sobie w kontekście wojny w Ukrainie? [SONDAŻ]Jak prezydent i premier radzą sobie w kontekście wojny w Ukrainie? [SONDAŻ]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Adam Niedzielski zapewnił również, że Ukraińcy będą mieli zagwarantowany dostęp do szczepień - przeciwko COVID-19, ale nie tylko.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: