"Wzrost incydentów o 20000 proc.". Antyszczepionkowcy sieją propagandę Putina w Polsce. Pokazano dane

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych wykrył ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskim internecie i mediach społecznościowych. Zauważono "drastyczną" radykalizację grup antyuchodźczych, działających na kanałach antycovidowych. Polska policja ostrzega przed fałszywymi informacjami.

Wraz z napływem Ukraińców do Polski, którzy uciekają przed rosyjską inwazją, w polskim internecie nastąpiła eksplozja dezinformacji. Najwięcej prób - łącznie ponad 90 proc. - wykryto na Facebooku i Twitterze.

"W ostatnich 24h odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w przestrzeni polskich socialmedia w temacie Ukrainy, wojny i Rosji. Wzrost incydentów o 20000 proc. Widoczna drastyczna radykalizacja grup antyuchodźczych, działających na kanałach antycovidowych" - czytamy na Twitterze Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska Policja ostrzega - dezinformacja i fake news zalewają internet

W mediach społecznościowych pojawiają się m.in. fałszywe informacje o rzekomych przestępstwach, dokonywanych w Przemyślu i powiatach przygranicznych. Polska Policja zapewnia, że nie odnotowała zwiększonej ilości przestępstw w związku z sytuacją na granicy z Ukrainą.

"Apelujemy o zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji oraz celowo powielanym fake newsom, które mają na celu wywołanie niepokojów. Policja jak i inne służby mają naprawdę dużo zadań na granicy, jesteśmy tam, wspieramy Straż Graniczną, czuwamy, zapewniamy bezpieczeństwo" - zapewnia Polska Policja.

Podobny komunikat wystosował profil #WłączWeryfikację, który jest administrowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). 

"Apelujemy o czujność na pojawiające się wpisy, które mają na celu generować negatywne emocje wobec uchodźców i do zmiany naszej postawy wobec osób uciekających przed wojną. Prosimy o krytyczną ocenę kontrowersyjnych treści. Nie dajmy się sprowokować - STOP dezinformacji" - czytamy we wpisie na Twitterze.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Przejście graniczne w Dolhobyczowie. Ukraińcy uciekają do Polski
Więcej o: