Wrocław. Zoo jest też gotowe przyjąć siedem niedźwiedzi z Kijowa. Pomaga ogrodom zoologicznym w Ukrainie

Wojna w Ukrainie dotyka również zwierzęta. Wrocławskie zoo przekazało 15 tys. euro ukraińskim ogrodom zoologicznym. Pracownicy placówki podkreślają, że zapotrzebowanie jest znacznie większe i zachęcają do wspierania ukraińskich placówek poprzez wpłatę pieniędzy. Ogród zadeklarował też, że w razie potrzeby jest gotowy ewakuować siedem niedźwiedzi z filii kijowskiego zoo.
Zobacz wideo Ukraina kolejny dzień odpiera ataki Rosji. Zniszczenia w państwie są coraz większe

Ogród zoologiczny we Wrocławiu poinformował w mediach społecznościowych o wsparciu, jakiego udziela zoo w Kijowie. Równocześnie polska placówka zadeklarowała, że w razie potrzeby jest gotowa na ewakuację niedźwiedzi znajdujących się w jednej z filii kijowskiego ogrodu. "Wojna dotyka również zwierzęta" - podkreślają pracownicy zoo we Wrocławiu.

Wrocławskie zoo wspiera ogrody zoologiczne w Ukrainie. "Wojna nie oszczędza również zwierząt"

"Przekazaliśmy właśnie zoo w Kijowie 10 tys. euro na zabezpieczenie żyjących tam zwierząt. Do tej pory wsparliśmy ukraińskie placówki łączną kwotą 15 tys. euro" - poinformowało wrocławskie zoo na Facebooku, podkreślając przy tym, że zapotrzebowanie jest znacznie większe.

"Wojna nie oszczędza również zwierząt. Huk, strach, zamknięcie w wewnętrznych schronach. Tak teraz wygląda ich życie w ogrodach zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Odessie, Askanii Nowej" - czytamy. We wpisie podkreślono, że wielu opiekunów mieszka, nierzadko wraz z całymi swoimi rodzinami, na terenie placówek, ponieważ ciągłe kursowanie między pracą a domem jest zbyt ciężkie do pogodzenia przy ostrzałach, nalotach i godzinie policyjnej. Pracownicy ogrodów nie chcą zostawiać swoich podopiecznych.

Wrocławskie zoo wraz z Fundacją DODO zachęca więc do wsparcia zbiórki pieniędzy, które w całości zostaną przekazane na utrzymanie ukraińskich ogrodów zoologicznych.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uchodźcy z Ukrainy na granicy z Polską Biznesmen wynajął Ukraińcom 140 miejsc w hotelach w Kazimierzu Dolnym

Wrocław. Ogród zoologiczny jest gotów ewakuować i przyjąć siedem niedźwiedzi brunatnych z Ukrainy

Wcześniej wrocławskie zoo przekazało 5 tys. euro ośrodkowi rehabilitacji niedźwiedzi brunatnych, który jest filią zoo w Kijowie. Środki te mają zostać przeznaczone na karmę dla podopiecznych. Placówka znajduje się nieopodal lotniska Boryspol w obwodzie kijowskim. Pod jej opieką jest aktualnie siedem niedźwiedzi. "Mamy informację, że sytuacja na miejscu jest bardzo trudna - pracownicy schronili się w ośrodku wraz ze swoimi rodzinami. Niedźwiedzie pozostają pod stałą opieką" - podają pracownicy wrocławskiego ogrodu, podkreślając swoją gotowość na ewakuację i przyjęcie niedźwiedzi do polskiego zoo. "Jeśli zajdzie taka potrzeba wesprzemy naszych ukraińskich przyjaciół w opiece nad zwierzętami" - czytamy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: