Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. "Nie wysyłamy naszych samolotów na Ukrainę"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, obrony powietrznej i obecności w regionie. Na konferencji prasowej w Łasku (woj. łódzkie) Stoltenberg podkreślił, że "prezydent Putin zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę". Duda mówił o pomocy Ukrainie, ale przypomniał, że "NATO nie jest stroną tego konfliktu".
Zobacz wideo Gen. Polko: Ukraińcom trzeba dać wszystko do obrony swojego terytorium

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie) na wspólnej konferencji prasowej Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga prezydent akcentował, że wizyta sekretarza generalnego podkreśla jedność, spójność i solidarność w działaniach.

- Cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność, musimy stać razem przy Ukrainie. Nie możemy się zgadzać, żeby państwo w Europie było okupowane, żeby granice były zmieniane siłą - mówił prezydent Andrzej Duda

- Obecność sekretarza generalnego NATO stanowi podkreślenie ważności zadania, jakie wykonują tutaj polscy i amerykańscy żołnierze. W trakcie spotkania omówiliśmy bieżącą sytuację bezpieczeństwa i kroki na przyszłość, by wzmocnić wschodnią flankę - podkreślił Duda.

- Jestem przekonany, że dzięki jedności, w której pozostajemy, zapewnimy jedność i bezpieczeństwo w Europie, bezpieczeństwo dla mieszkańców Polski. Chcemy, aby nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju - dodał. 

Sekretarz generalny NATO na konferencji z prezydentem Dudą: Putin zrujnował pokój w Europie

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas konferencji podkreślił, że "prezydent Putin zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę", która została umożliwiona przez Białoruś. Szef NATO podziękował za to, że może być w polskiej bazie lotniczej.

- Po raz pierwszy odwiedziłem tę bazę w 2014 roku, dzisiaj widzę, jak jasno NATO demonstruje swoją jedność poprzez obecność tutaj. Dziękuję prezydentowi Dudzie za podkreślenie zobowiązania Polski w ramach NATO i za wyrażenie jedności - powiedział Stoltenberg.

Drugi stopień alarmowy BRAVOPremier Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO. Co to znaczy?

Andrzej Duda: Nie wysyłamy naszych samolotów na Ukrainę. NATO nie jest stroną tego konfliktu

Andrzej Duda podczas konferencji został zapytany o kwestię przekazania przez NATO samolotów bojowych Ukrainie. - Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt - odpowiedział, powtarzając słowa Jensa Stoltenberga.  - NATO nie jest stroną tego konfliktu. Owszem, udzielamy Ukrainie różnostronnej pomocy, przede wszystkim pomocy humanitarnej, natomiast nasze samoloty na Ukrainę w tej chwili nie latają - zaznaczył.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: