Katowice. Zdewastowano pomnik Armii Czerwonej i mogiły żołnierzy. "Głupota w połączeniu z nienawiścią"

Nocą z soboty na niedzielę (26/27 lutego) nieznany sprawca zdewastował pomnik Armii Czerwonej i mogiły radzieckich żołnierzy na cmentarzu w Parku Kościuszki w Katowicach. Czerwoną farbą wymalował wulgarne hasła i napisy "Ukraina", "Polska", "Wolna Polska".
Zobacz wideo Ekspertka ds. Ukrainy: Rosja zupełnie nie doceniła ukraińskiego ducha

Z haseł można wywnioskować, że dewastacja pomników Armii Czerwonej jest reakcją na wojnę, którą w Ukrainie zaczął Władimir Putin. Wandalizm potępił ks. Marek Spyra, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, na której terenie znajduje się cmentarz w katowickim Parku Kościuszki. - Co tu komentować? Moja opinia w tym temacie może być jednoznaczna. Takie rzeczy są niedopuszczalne. Nie wyobrażam sobie, żeby w taki sposób reagować na rzeczy, które dzieją się na Ukrainie - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim". Duchowny podkreślił, że ludziom spoczywającym w zniszczonych mogiłach "należy się szacunek". Zwrócił uwagę, że "niejednokrotnie byli to prości żołnierze, którzy z wybuchem wojny nie mieli nic wspólnego".

Rosyjski samolot nad polską przestrzenią powietrzną dostał zezwolenie Rosyjski samolot przeleciał nad Polską mimo zakazu. Zrobiono wyjątek

Katowice. Niszczenie miejsca pamięci? "Głupota w połączeniu z nienawiścią"

"To przykre, że głupota w połączeniu z nienawiścią, doprowadza do tego, że zamiast pomóc potrzebującym, ktoś postanawia 'wesprzeć ich' niszcząc miejsce pamięci i wypisując wulgaryzmy na mogiłach. Wyzywać zmarłych łatwo, bo przecież nie oddadzą" - napisał na Facebooku pan Ernest Mandel, mieszkaniec Katowic, który udostępnił zdjęcia zniszczonych pomników.

Zniszczony pomnik Armii Czerwonej w Katowicach. Policja przeprowadziła oględziny

Dewastacją pomnika i nagrobków zajęła się policja. - Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem eksperta, który wskazał, że ślady dewastacji nie są trwałe i najprawdopodobniej uda się je w przyszłości usunąć - powiedział sierż. sztab. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w rozmowie z 24kato.pl.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym w Przemyślu, 28 lutego 2022 r. Przemyśl przyjął ponad 53 tys. osób z Ukrainy. "To drugi Przemyśl"

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: