Premier Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO w dwóch województwach. Co to oznacza?

W związku z rosyjską agresją oraz wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej, premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie dwóch województw: podkarpackiego i lubelskiego. Decyzja ma charakter prewencyjny, chodzi głównie o zwiększone zagrożenie w cyberprzestrzeni.
Zobacz wideo Potężny wybuch w Charkowie. Rakieta uderzyła w budynek lokalnych władz

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem (28 lutego) podpisał zarządzenie, na mocy którego został wprowadzony drugi, z czterostopniowej skali, stopień alarmowy BRAVO na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Jak wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa "ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy".

"Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany" - czytamy w opublikowanym na Twitterze komunikacie. 

Drugi stopień alarmowy BRAVO. Co oznacza?

Po wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO administracja publiczna zobowiązana jest do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. Ponadto powinny:

  • sprawdzać dostępność usług elektronicznych;
  • dokonywać, w razie potrzeby, zmian w dostępie do systemów;
  • poinformować pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy, w szczególności dotyczy to pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów;
  • sprawdzić kanały łączności z innymi, właściwymi dla rodzaju stopnia alarmowego CRP, podmiotami, które biorą udział w reagowaniu kryzysowym; 
  • dokonać przeglądu stosownych procedur oraz zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP;
  • sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa systemów i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń;
  • informować na bieżąco o efektach przeprowadzanych działań zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego właściwe dla rodzaju działania organizacji oraz współdziałające centra zarządzania kryzysowego, a także ministra właściwego do spraw informatyzacji;
  • zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Drugi stopień alarmowy BRAVO. Rekomendacje dla obywateli

Na stronie rządowej zostały opublikowane rekomendacje dla obywateli. W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie:

  • Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych oraz zastosuj się do jego rekomendacji.
  • Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.
  • Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła, albo podejrzaną aktywność na koncie. Były w przeszłości tego typu ataki na prywatne konta, których celem było zdobycie informacji zawodowych.
  • Upewnij się, że posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.
  • Śledź ostrzeżenia o nowych scenariuszach ataków w mediach społecznościowych: Twitter, Facebook.
  • Zgłaszaj każdą podejrzaną aktywność przez formularz na stronie incydent.cert.pl lub mailem na cert [at] cert.pl. Podejrzane SMS-y prześlij bezpośrednio na numer 799 448 084. Rekomendujemy zapisanie go w kontaktach.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: