Poranna Rozmowa Gazeta.pl. Gen. Polko: Rosja już przegrała. Pytanie, ile jeszcze żyć za sobą pociągnie

W specjalnym wydaniu Porannej Rozmowy Gazeta.pl gośćmi Jacka Gądka byli wiceminister Marcin Przydacz, gen. Roman Polko oraz korespondent z Kijowa z grupy Outriders, Jakub Górnicki. - Ta wojna jest totalitarna, widzimy dokonywanie mordu na cywilach. Iskandery to jest broń tchórzy - podkreślał gen. Polko.

Specjalne wydanie Porannej Rozmowy Gazeta.pl poświęcone było sytuacji w Ukrainie. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wskazywał, że "część pieniędzy ze wsparcia UE dla Ukrainy powinno być wydane na wsparcie gospodarki". 

Nie mam żadnych przeciwwskazań do tego, żeby negocjacje między Ukrainą a Rosją odbywały się w Warszawie, jeśli będzie taka wola po obu stronach

- zapewnił, dodając, że "Polska absolutnie dominuje w gotowości do przyjęcia uchodźców".

- Oczekiwania strony rosyjskiej są absurdalne. Strona rosyjska nie chce żadnego porozumienia, nie jest na nie przygotowana - powtarzał.

Generał Roman Polko wskazywał z kolei: - Myślę, że Rosja zagubiła się w tej operacji. Ukraińcy się nie poddadzą, będą walczyć cały czas.

Jak dodał, prowadzona przez Rosję inwazja to "wojna totalitarna, widzimy dokonywanie mordu na cywilach".

Iskandery to jest broń tchórzy. (...) Rosja już tę wojnę przegrała, pytanie ile jeszcze żyć ludzkich za sobą pociągnie

- wskazywał. - Ukraińcom trzeba dać wszystko, co umożliwi im obronę ojczyzny. Mamy do czynienia z ludobójstwem.

Całą rozmowę można obejrzeć tutaj:

Zobacz wideo Poranna Rozmowa Gazeta.pl - wydanie specjalne. Gośćmi wiceminister Przydacz, gen. Polko i korespondent z Kijowa

Międzynarodowy Trybunał Karny ma wszcząć śledztwo w sprawie bezprecedensowego ataku Rosji na Ukrainę. W nocy Rosjanie przypuścili m.in. szturm na Chersoń i na Mariupol (miasto po ataku jest pozbawione prądu). Wciąż atakowane są kolejne cele cywilne - rosyjski pocisk trafił m.in. w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim. "Pocisk trafił szpital, powodując wielkie zniszczenia, ale budynek stoi. Wszyscy zostali ewakuowani, są bezpieczni" - przekazano. Do Kijowa zbliża się obecnie wielka kolumna rosyjskich wojsk.

Więcej o: