Drugi stopień alarmowy BRAVO ogłoszony na terytorium dwóch województw. "Ma charakter prewencyjny"

Na terenie dwóch województw wprowadzono drugi stopień alarmowy BRAVO. Wcześniej rząd ogłosił, że na terytorium całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Kiedy się je stosuje i co oznaczają?

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczór podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pocisk balistyczny Iskander spadł na Kijów

Drugi stopień alarmowy BRAVO w dwóch województwach

Jak wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa "ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy".

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - czytamy w komunikacie. 

CharkówCharków po poniedziałkowym bombardowaniu. Miasto na fotografiach

ALFA-CRP w całej Polsce

Wcześniej, 15 lutego, na terytorium całej Polski ogłoszono stopień alarmowy ALFA-CRP. 21 lutego rząd wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest on wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych występujących w Polsce. Poza ALFĄ są to: BRAVO, CHARLIE i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych" - podaje gov.pl.

Media reagują na agresję RosjiMiędzynarodowy Trybunału Karny wszczyna śledztwo ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Więcej o: