Myszków. Ksiądz pedofil skazany za wykorzystywanie seksualne 13-latki. Prokuratura chce wyższej kary

Sąd Rejonowy w Myszkowie (woj. śląskie) skazał w poniedziałek byłego wikarego z parafii w Koniecpolu na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za wykorzystywanie seksualne 13-latki. Prokuratura, która żądała wyższej kary, zapowiada apelację.

Michał P. dostał także 7,5 tys. zł grzywny i ma dożywotni zakaz pełnienia funkcji związanych z kontaktami z małoletnimi. Były wikary z parafii w Koniecpolu nie może też kontaktować się z pokrzywdzoną przez trzy lata i ma jej zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy

Aktualna kara to może nie być koniec, gdyż myszkowska prokuratura, która apelowała o bezwzględne pozbawienia wolności na trzy lata, zapowiada apelację. Z racji tego, że proces był niejawny, nie jest znane uzasadnienie sądu, który zdecydował się na łagodniejszą karę. 

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne)Bawaria. Liczba apostazji eksplodowała. To efekt raportu o pedofilii w Kościele

Koniecpol. Były wikary parafii wykorzystywał seksualnie 13-latkę

Prokuratura złożyła akt oskarżenia w tej sprawie pod koniec listopada 2020 r. Michał P. usłyszał dwa zarzuty dotyczące pedofilii. Jesienią 2013 roku duchowny, będąc wikarym w parafii w Koniecpolu, doprowadził 13-letnią dziewczynkę  do obcowania płciowego i poddania się tzw. innej czynności seksualnej.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Parafia, w której przebywał ksiądz pedofil Arkadiusz HajdaszKalisz. Diecezja nie wydała sądowi akt księdza pedofila. I tak będzie proces

Śledztwo rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku, po zawiadomieniu o przestępstwie złożonym przez delegata tamtejszego biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Oskarżony wikary Michał P. nie przyznał się do winny. Proces był niejawny, dlatego też prokurator nie ujawnił jego wyjaśnień. Skrzywdzona przez wikarego dziewczynka została przesłuchana została z udziałem biegłego psychologa. Stwierdził on, że zeznania 13-latki są prawdziwe. Biegli psychiatrzy i seksuolog, którzy badali podejrzanego uznali, że ksiądz był poczytalny.

Koniecpol to sześciotysięczne miasto w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim

Więcej o: